Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Al-Káida úder v Jemenu očekávala, Američany prozradil zvýšený pohyb dronů

Al-Káida úder v Jemenu očekávala, Američany prozradil zvýšený pohyb dronů

Útok na odnož teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) chystal už Trumpův předchůdce v Bílém domě Barack Obama. Nestihl jej ale uskutečnit, protože Pentagon kvůli riskantnosti akce požadoval vyčkat na bezměsíčnou noc.

Ta nastala ze soboty 28. ledna na neděli, kdy americké speciální jednotky zaútočily na špatně přístupnou vesnici v horách, kde se v jednom ze stavení ukrýval jeden z vůdců jemenské Al-Káidy. Dům byl na případný úder velmi dobře připravený díky pečlivému opevnění.

Američané doufali, že se jim kromě teroristů podaří na místě zajistit také elektroniku. Data z počítačů a mobilních zařízení by jim pomohla získat detailní informace o plánech organizace. První projev prezidenta Donalda Trumpa, který s ním vystoupil v neděli, dával jasně na vědomí, že byla operace úspěšná a komandu se podařilo splnit cíle, s kterými do boje šlo.

Netrvalo ale dlouho a na povrch začaly vyplouvat stále další informace, které naznačují, že spíš než o úspěch šlo o zpackanou akci. Jemenští vládní představitelé mluvili o civilních obětech včetně osmileté holčičky s americkým pasem, což Pentagon opožděně ve středu večer potvrdil.

Současně dal Trumpovi za pravdu, že zajištěné nosiče informací mohou být tajným službám k užitku, aby získaly lepší vhled do organizační struktury AQAP. Podrobnosti o tom, jaká zařízení se podařilo ozbrojencům zajistit, vojenské velitelství neuvedlo.

Aby eliminovalo podobné potíže, které nastaly v průběhu akce, chce velitelství učinit do budoucna některé změny. Mezi nejvýraznější patří zvýšení rozhodovacích pravomocí pro nižší důstojníky, od čehož si slibují vyšší reakceschopnost ozbrojených složek v krizových situacích.

Část bezpečnostních expertů ovšem varuje, že by s sebou mohlo podobné nařízení přinést také více chyb při rozhodování o důležitých aspektech akcí. „Můžete zmírnit riziko na minimum, nikdy jej ale nedostanete na nulu,“ prohlásil pro New York Times bývalý čelní představitel protiteroristické skupiny v Pentagonu William Wechsler.

Zároveň začíná být jasné, co varovalo teroristy v Jemenu, kteří se stáhli do pevnosti a byli na úder připravení. Místní kmenoví vůdci se shodují, že ve dnech, které operaci bezprostředně předcházely, sledovali v zájmové oblasti vyšší výskyt amerických dronů, které také létaly níže, než tomu bývá obvykle.

Díky odposlechům věděli členové komanda, které se blížilo od pět kilometrů vzdáleného místa výsadku k cíli útoku, že byla mise nějakým způsobem narušena, přesto pokračovali v postupu. „Od začátku tušili, že je něco špatně,“ tvrdí bývalý člen elitního komanda SEAL 6.

Američané ztratili moment překvapení a narazili na nachystané bojovníky Al-Káidy, kteří se kromě domu, který jim sloužil jako místní základna, opevnili ve škole, mešitě, na klinice a v obytných domech civilistů. Ženy a děti jim sloužily jako živé štíty, jak uvedli američtí vojenští činitelé v tisku v průběhu týdne.

Pentagon zprvu civilní oběti popíral, poté, co fotografie z místa začala zveřejňovat arabská média, ale přiznal, že k nim došlo. Útok příkře na svém twitteru odsoudil jemenský ministr zahraničí, který hovořil o vraždách bez soudu.

Po operaci zůstala valná část vesnice Yakla zdevastovaná, její kmenový vůdce popsal atmosféru při útoku. „Lidé se báli opustit své domy, slyšeli zvenčí hluk vrtulníků a všude kolem létaly drony. Báli se, že je zastřelí dron nebo některý z vojáků na zemi,“ vysvětluje Jabbr Abu Soraima, proč civilisté neuprchli do bezpečí.

V případě víkendového útoku šlo o první pozemní úder v Jemenu od roku 2014, kdy se americké jednotky rovněž setkaly s neúspěchem. Při akci na osvobození zajatého amerického žurnalisty byl zabit teroristy nejen on, ale i občan Jižní Afriky, kterého islamisté rovněž unesli.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744