Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Al-Káida vyzývá k útokům na vlaky v Evropě a USA. V manuálu radí, jak to udělat a kde jsou slabá místa

Al-Káida vyzývá k útokům na vlaky v Evropě a USA. V manuálu radí, jak to udělat a kde jsou slabá místa

Ve svém novém čísle propagandistického časopisu Povzbuzení (Inspire) teroristická skupina Al-Káida vyzývá k útokům na železniční síť v západní Evropě a v USA. V manuálu dokonce přichází s návodem, jak doma sestrojit zařízení schopné vlak vykolejit a vytipovává nejméně střežená vlaková spojení ve Spojených státech. 

„Je čas, abychom opět zaseli strach do srdcí našich protivníků a donutili je přijmout striktní bezpečnostní opatření, jaká již dříve zavedli v oblasti letecké dopravy. Jejich ekonomika tak utrpí ještě výraznější ztráty, zároveň to zlepší naši psychologickou pozici. Budou se nás bát ještě více,“ tvrdí manuál islamistického časopisu Inspire.

Podle serveru Daily Mail džihádisté zvolili jako příklad země útoků USA, nicméně vyzvaly rovněž k incidentům ve Velké Británii a ve Francii. Dodali, že vzhledem k tomu, že celá operace nevyžaduje obětování útočníka, ten může opakovaně vyřadit až několik vlaků. Jen během několika hodin od vydání magazínu se k němu vyjádřilo protiteroristické oddělení newyorské policie (NYPD).

„Byli jsme si vědomi hrozeb prezentovaných v časopise ještě před jejich zveřejněním. Naše jednotky jsou strategicky rozmístěné po celém městě a jsou schopny se dostat k potenciální problémové situace v řádu minut. Náš protiteroristický aparát je dostatečně propracovaný na to, aby ochránil vzdušnou zónu nad městem, území New Yorku, vodní cesty i železniční trasy,“ uvedlo NYPD na twitteru.

Teroristická skupina Al-Káida dokázala v roce 2004 díky bombovým útokům vykolejit vlak ve španělském Madridu, při incidentu zemřelo 191 lidí.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1