Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alexandrovci po loňské katastrofě znovu koncertují v plné síle. Pro Čechy chystají překvapení

Alexandrovci po loňské katastrofě znovu koncertují v plné síle. Pro Čechy chystají překvapení

Ruský armádní soubor písní a tanců, známý pod názvem Alexandrovci, zdecimovaný loňskou leteckou katastrofou u Soči, znovu vystupuje na veřejnosti v plné síle. Svědčí o tom i série vystoupení v ruských městech při oslavách válečného vítězství, která vyvrcholí 9. května v Moskvě. Poprvé od katastrofy zpívali Alexandrovci v cizině minulý měsíc, a to v Istanbulu. Nadcházející šňůru koncertů na Moravě, v Čechách, v Budapešti a na Slovensku označuje obnovený soubor za své první evropské turné.

„Jednou z tradic souboru je zazpívat v jazyce země, kam pojedeme, a to pokaždé nové písně,“ připomněl nový umělecký šéf souboru, plukovník Gennadij Sačenjuk. „Pro Čechy a Slováky už hudební dárky chystáme,“ řekl agentuře TASS.

Orchestr, založený v roce 1928, zasáhla koncem loňského roku letecká katastrofa. Letoun ruského ministerstva obrany s 92 lidmi na palubě, včetně 64 členů slavného souboru, se zřítil 25. prosince časně ráno do Černého moře krátce po startu z letoviska v Soči. Nikdo katastrofu nepřežil.

Letadlo Tu-154 mělo na letišti Adler u Soči mezipřistání kvůli dotankování paliva na trase z Moskvy za ruskými vojáky v Sýrii. Na palubě byli takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova souboru.

Obnova armádní chlouby v co nejkratší době se podle náměstka ministra obrany Nikolaje Pankova stala jedním z nejdůležitějších úkolů resortu.

Do lednového konkursu se na uvolněná místa v souboru přihlásilo více než 2000 uchazečů. Podmínky přijetí byly nebývale náročné. Uchazeč ve věku 18 až 45 let musel nejprve prokázat vysokoškolské vzdělání v oboru zpěv a musel porotu obeslat zvukovým a obrazovým záznamem svého vystoupení. Podmínkou bylo úspěšné zvládnutí vybrané operní árie. Až pak následovala skutečná zkouška. O prestiži souboru vypovídá, že například o šest míst barytonistů se ucházelo 360 zájemců.

Už o měsíc později, 16. února, Alexandrovci zpívali v armádním divadle v ruské metropoli a o týden později, na svátek ozbrojených sil, následoval koncert v Kremlu, který podle oficiální tiskové zprávy měl ukázat "moc a velikost neporazitelné a legendární velké armády velké země".

Soubor je podle generála Viktora Baldina „součástí ruské duše“ a jedním ze „symbolů Ruska“. Nikdo jiný podle něj nedokáže takovým způsobem zpívat vojenské písně či opěvovat roli ruských vojáků v první a druhé světové válce. Slavnou Kalinku a Kaťušu zazpívali Alexandrovci i v populární pěvecké soutěži Eurovize, v roli hostů během moskevského finále.

Alexandrovci měli ještě před katastrofou naplánováno turné v deseti krajských městech České republiky, a to v termínech od 11. do 22. května. Soubor už v lednu na svých webových stránkách české turné v původním termínu potvrdil.

V ruských médiích se dříve objevily i zmínky o turné Alexandrovců ve Francii. Tam ale v březnu vystupoval soubor ruského ministerstva vnitra - na plakátech byly ovšem avizovány koncerty „sboru Rudé armády“. Kvůli tomu mezi oběma tělesy už dlouho panuje zlá krev.

Po Česku bude následovat jediné vystoupení v Budapešti a deset koncertů na Slovensku. „Všechny vstupenky jsou podle dostupných údajů již vyprodané,“ řekl v půli dubna agentuře TASS zástupce uměleckého vedoucího souboru Michail Maruševskij.

Obdivovatelé souboru hovoří o dechberoucích vystoupeních, slzách v očích a husí kůži, ale chór v uniformách, provázený půvabnými tanečnicemi, nemá jen obdivovatele. Některé evropské státy, například Estonsko, vystoupení ruského armádního souboru naopak zakázaly. „Ruské vojáky v Estonsku nikdo nečeká,“ řekl počátkem února estonský ministr obrany Margus Tsakhna. O povolení koncertů ruského armádního souboru žádal místní podnikatel, který argumentoval, že estonská nezávislost už dost pevná, aby obstála i před Alexandrovci.

V ČR Alexandrovci naposledy koncertovali předloni.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1