Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alkohol, drogy, negramotnost. Proč se nedaří zlepšit kvalitu života domorodých Australanů?

Alkohol, drogy, negramotnost. Proč se nedaří zlepšit kvalitu života domorodých Australanů?

Austrálii se nedaří plnit více než polovinu opatření pro zlepšení kvality života domorodých Austrálců, včetně snah o zvýšení jejich střední délky života nebo gramotnosti. Mezi 23 miliony obyvatel Austrálie je zhruba 700 tisíc domorodců, kteří představují sociálně nejslabší část obyvatelstva. Trápí je chudoba, nezaměstnanost, alkoholismus, narkomanie, domácí násilí, vysoká dětská úmrtnost či negramotnost.

Desátá výroční zpráva s názvem Closing the Gap (Uzavírání propasti) uvádí, že kabinet nedokáže plnit čtyři ze sedmi opatření ke zlepšení kvality života Austrálců, včetně opatření ke zvýšení gramotnosti domorodých studentů. To je také důvodem vysoké nezaměstnanosti domorodců. Vláda zaostává i ve snaze snížit rozdíl deseti let ve střední délce života mezi domorodým obyvatelstvem a Australany do roku 2031.

Podle bývalého australského premiéra Kevina Rudda, jehož vláda se před deseti lety zavázala ke zlepšení kvality života domorodců, je na vině pomalého procesu nedostatek peněz a skryté škrty v netransparentním vládním rozpočtu. Současný premiér Malcolm Turnbull to však odmítá, Ruddovu vládu pak podle agentury AP kritizuje za to, že při stanovení cílů nedostatečně jednala s lídry domorodého obyvatelstva.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1