Alžírská cesta k revoluci: Odchod nemohoucího vládce nestačí, lidé chtějí svrhnout celý systém | info.cz

Články odjinud

Alžírská cesta k revoluci: Odchod nemohoucího vládce nestačí, lidé chtějí svrhnout celý systém

Alžírský prezident Abdalazíz Buteflika odstoupí do 28. dubna. V pondělí o tom prostřednictvím státní agentury APS informovala prezidentská kancelář, která tak potvrdila dřívější spekulace médií. Jeho místo by dočasně mohl zaujmout muž, který strávil po boku hlavy státu celých dvacet let od Buteflikova nástupu k moci. Ani to však k uklidění situace v zemi podle všeho stačit nebude. 

Masové protesty proti pátému mandátu alžírského prezidenta Abdalazíze Butefliky zřejmě uspějí. Server Dernieres Infos d´Algérie totiž s odkazem na zdroj z kanceláře premiéra uvedl, že Buteflika by měl koncem týdne rezignovat. Prezidentská kancelář spekulace potvrdila, když v pondělí oznámila, že Buteflika odstoupí do 28. dubna. Tedy ještě před vypršením jeho mandátu. 

V neděli ještě nicméně 82letý prezident jmenoval novou technokratickou vládu. Kabinet vedený Núreddínem Beduím má 27 členů, z toho jen šest přešlo z bývalé vlády. Mocný šéf alžírské armády Ahmad Gaíd Salah si zachoval křeslo vládní „dvojky“, navzdory tomu, že i on sám volal po odchodu Butefliky.

Do vlády se nikomu nechtělo

O svůj post ve vládě naopak přišel vicepremiér a ministr zahraničí Ramtane Lamamra. Novým šéfem alžírské diplomacie se stal 60letý Sabri Bukadúm, dosavadní alžírský velvyslanec při OSN.

Francouzský deník Le Monde píše, že pouhých 20 dní, které potřeboval Bedúí na sestavení svého týmu, je pro Alžírsko pravděpodobně rekord. Premiér měl podle listu problémy kabinet sestavit, protože spousta jím oslovených lidí odmítla. Členům opozice nebo lidem z občanské společnosti se v čase masových protestů do vlády logicky nechtělo.

Premiér sice ohlašoval vládu technokratů, v níž budou mít své místo i ženy, konečný výsledek ale v této otázce zůstal za očekáváním: žen ve vládě figuruje jen pět. Krátce po nedělním oznámení nové vlády se v centru Alžíru sešla asi stovka demonstrantů, kteří skandovali hesla jako „pochody se nezastaví“.

Zastoupí Butefliku jeho věrný spojenec?

Pokud se zprávy o demisi Butefliky potvrdí, měl by do prezidentských voleb jeho funkci zaujmout druhý ústavně nejvyšší politik v zemi, 78letý šéf horní komory parlamentu Abdalkádir Binsaláh. Tedy muž, který stál po boku Butefliky od jeho nástupu k moci v roce 1999 a který chřadnoucí hlavu státu podpořil ve snaze ucházet se o pátý mandát.

Binsaláh je podle alžírských médií typickým produktem systému. Rodák z Tlemcenu u marockých hranic je vystudovaným novinářem, stejně jako Buteflika se zúčastnil bojů za nezávislost. Předtím, než byl zvolen poslancem, vedl redakci listu El Chaab (národ). Působil také jako velvyslanec své země v Saúdské Arábii.

Po návratu do vlasti v 90. letech minulého století zastával Binsaláh různé ministerské posty, v roce 1997 se stal šéfem alžírského Národního shromáždění. Když se v roce 2013 začalo spekulovat o tom, že by kvůli Buteflikově nemoci mohl převzít jeho post, objevily se zprávy, že se ve skutečnosti narodil v Maroku a alžírské doklady dostal až po vyhlášení nezávislosti. To Binsaláh popřel – kdyby se zvěsti potvrdily, prezidentem by být nemohl. Podle ústavy musí stát v čele země člověk narozený na alžírském území.

Pro Alžířany tak zřejmě Binsaláh zřejmě nebude tím neutrálním technokratem, který by měl dovést zemi k prezidentským volbám a uklidnit rozsáhlé pouliční protesty. Ty si totiž žádají nejen odchod samotného Abdalazíze Butefliky, ale i konec systému, který se kolem hlavy státu vytvořil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud