Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alžírsko se otřásá. Přijdou do Evropy desetitisíce dalších migrantů?

Alžírsko se otřásá. Přijdou do Evropy desetitisíce dalších migrantů?

Nemoc znemožnila prezidentovi největší africké země Abdelazízovi Bouteflikovi přivítat na plánované státní návštěvě Alžírska spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou. Politik za necelé dva týdny oslaví osmdesát let, znovu se tak objevují pochybnosti o jeho zdravotním stavu. Jeho případný konec v prezidentské funkci by podle některých odborníků uvrhl zemi v neúnosný chaos, protože by mohlo dojít na mocenský boj mezi elitami. Dopad by mohl mít i na Evropu. 

Alžírská veřejnost je se situací v zemi nespokojená dlouhodobě. Vysoká míra korupce a nezaměstnanosti, megalomanské projekty vlády jako výstavba mešity pro 120 tisíc věřících v hlavním městě Alžíru, a především neúměrně vysoké ceny základních potravin dohánějí Alžířany k zoufalství.

„Řekněme to tak: Co všechno by se ještě muselo stát, aby lidé, kteří mají už dlouho situace plné zuby, se skutečně rozčílili? Korupce a represe jsou nesmírné. Životní podmínky jsou stále horší. Chybí už jen jiskra, která to vše odpálí,“ cituje Die Welt profesora orientálních a afrických studií Jeremyho Keenana z londýnské univerzity.

Obavy vzbuzuje především to, že prezident Bouteflika nemá nikoho, kdo by se zdál být jeho jednoznačným nástupcem. Na jedné straně je mu sice blízký jeho bratr Said Bouteflika, Keenan ale upozorňuje, že je tento politik skrz naskrz zkorumpovaný, a tudíž by byl pro mnohé neúnosným kandidátem.

Druhou významnou silou v zemi je vedle vládních kruhů armáda. Ani ona ale nedisponuje silným vůdcem, který by byl odpovědí na problémy země. Zato mezi řadovými vojáky roste nespokojenost, příčinou je podle Keenana špatné zacházení a jejich životní podmínky.

Finanční potíže, v nichž se Alžírsko ocitlo, jen zesílily s poklesem cen ropy a zemního plynu. To jsou pro zemi nejdůležitější – a v podstatě i jediné – vývozní artikly. Program úspor, ke kterému alžírská vláda sáhla, už lokální konflikty vyvolal. V lednu protestovali obyvatelé ve dvou městech na východě země proti zvyšování cen, které zapříčinilo zastavení státních dotací na základní potraviny. K násilným střetnutím mezi demonstranty a policií došlo posléze i na dalších místech v Alžírsku.

Podle odborníků na problematiku regionu se musí evropské země v případě kolapsu alžírského politického systému připravit na možné následky. Německý deník upozorňuje, že se v takovém případě nejspíš bude opakovat libyjský scénář, kdy chaosu využili pašeráci lidí a začali organizovat nebezpečné plavby přeplněnými čluny do Evropy. V případě Alžířanů by se mohlo jednat o desetitisíce dalších migrantů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744