Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Amazon pod palbou. Trump se do něj opět pustil na Twitteru, střílel však slepými

Amazon pod palbou. Trump se do něj opět pustil na Twitteru, střílel však slepými

Americký prezident Donald Trump o víkendu na sociální síti Twitter opět zaútočil na americkou společnost Amazon. Před několika dny se do firmy Jeffa Bezoze opřel kvůli tomu, že údajně neplatí daně, nyní mu vadí, že podle něj vykořisťuje Americkou poštu. Ta má díky nevýhodné dohodě s obchodním gigantem prodělávat až 1,5 dolaru na každé zásilce. Jenže jak už to u Trumpových impulzivních tweetů většinou bývá, pravda je někde jinde. 

„Je zdokumentované, že Americká pošta prodělává na každé zásilce, kterou pro Amazon přepraví, asi 1,5 dolaru,“ prohlásil o víkendu americký prezident skrze své nejoblíbenější komunikační médium. „To musí skončit. Amazon musí nyní platit tržní cenu a řádné daně,“ dodala hlava Ameriky.

Do svého výlevu na sociální síti Trump zahrnul i deník Washington Post, který obvinil, že působí jako lobbyistická platforma firmy. Jak Amazon, tak Washington Post, vlastní Jeff Bezoz, podle magazínu Forbes aktuálně nejbohatší člověk na světě.

Zastánci Amazonu nicméně podle deníku BBC neváhali a prezidenta obratem upozornili na audit, který zpracoval americký telekomunikační regulátor. Podle něj totiž americká pošta na kontraktu s Amazonem vydělává peníze, kterými pak může dotovat ceny služeb pro veřejnost. „I díky dohodě s Amazonem nemusí pošta zvyšovat ceny dopisů,“ argumentují.

Je však pravda, že Donald Trump nemířil úplně mimo, když zmínil, že pošta by mohla vydělávat více peněz. Problém je nicméně složitější a odvíjí se od toho, že americký Kongres v roce 2006 schválil formuli, podle které pošta vypočítává minimální cenu za přepravený balík - to proto, aby instituce nezneužívala svého postavení vůči komerčním subjektům jako je třeba FedEx či UPS, upozorňuje ve své analýze server Vox.

Tato cena však byla vypočítána a zafixována před dvanácti lety, když bylo doručování balíků pro poštu okrajový byznys. To se však nyní změnilo a tento sektor nyní tvoří asi čtvrtinu tržeb firmy. Analýza společnosti Citigroup proto následně upozornila na to, že díky této disproporci nabízí pošta své služby při přepravě balíků o asi 1,46 dolaru levněji, než by měla. 

Tato snížená cena se však týká všech přepravených balíků. Proto, že je však Amazon vskutku obří společnost, která přepravuje nejvíce zásilek, tak je rovněž nejvíce na očích. 

Celý problém má ještě tu stránku, že Americká pošta plní dvojí roli - jednak funguje jako subjekt veřejné služby při zajištění poštovní komunikace a dále však funguje i jako komerční subjekt, který usiluje o získání kontraktů na doručování komerčních zakázek. To je pro poštu příhodné, protože těmito zakázkami může doplnit kapacity při doručování, které stejně musí ze zákona vykonávat. 

Hospodaření Amerického poštovního úřadu nicméně i přes to připomíná černou díru. Od roku 2007 dosáhla celková ztráta podniku na obřích 63 miliard dolarů. Problém však není v doručování balíků, což je jediná růstová a zisková oblast firmy, ale v poklesu objemu běžných poštovních zásilek. Významné finanční břímě pro společnost představují rovněž personální náklady a vysoká, podle některých až přemrštěná, cena za zdravotní a sociální programy pro zaměstnance.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1