Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Amazon pod palbou. Trump se do něj opět pustil na Twitteru, střílel však slepými

Amazon pod palbou. Trump se do něj opět pustil na Twitteru, střílel však slepými

Americký prezident Donald Trump o víkendu na sociální síti Twitter opět zaútočil na americkou společnost Amazon. Před několika dny se do firmy Jeffa Bezoze opřel kvůli tomu, že údajně neplatí daně, nyní mu vadí, že podle něj vykořisťuje Americkou poštu. Ta má díky nevýhodné dohodě s obchodním gigantem prodělávat až 1,5 dolaru na každé zásilce. Jenže jak už to u Trumpových impulzivních tweetů většinou bývá, pravda je někde jinde. 

„Je zdokumentované, že Americká pošta prodělává na každé zásilce, kterou pro Amazon přepraví, asi 1,5 dolaru,“ prohlásil o víkendu americký prezident skrze své nejoblíbenější komunikační médium. „To musí skončit. Amazon musí nyní platit tržní cenu a řádné daně,“ dodala hlava Ameriky.

Do svého výlevu na sociální síti Trump zahrnul i deník Washington Post, který obvinil, že působí jako lobbyistická platforma firmy. Jak Amazon, tak Washington Post, vlastní Jeff Bezoz, podle magazínu Forbes aktuálně nejbohatší člověk na světě.

Zastánci Amazonu nicméně podle deníku BBC neváhali a prezidenta obratem upozornili na audit, který zpracoval americký telekomunikační regulátor. Podle něj totiž americká pošta na kontraktu s Amazonem vydělává peníze, kterými pak může dotovat ceny služeb pro veřejnost. „I díky dohodě s Amazonem nemusí pošta zvyšovat ceny dopisů,“ argumentují.

Je však pravda, že Donald Trump nemířil úplně mimo, když zmínil, že pošta by mohla vydělávat více peněz. Problém je nicméně složitější a odvíjí se od toho, že americký Kongres v roce 2006 schválil formuli, podle které pošta vypočítává minimální cenu za přepravený balík - to proto, aby instituce nezneužívala svého postavení vůči komerčním subjektům jako je třeba FedEx či UPS, upozorňuje ve své analýze server Vox.

Tato cena však byla vypočítána a zafixována před dvanácti lety, když bylo doručování balíků pro poštu okrajový byznys. To se však nyní změnilo a tento sektor nyní tvoří asi čtvrtinu tržeb firmy. Analýza společnosti Citigroup proto následně upozornila na to, že díky této disproporci nabízí pošta své služby při přepravě balíků o asi 1,46 dolaru levněji, než by měla. 

Tato snížená cena se však týká všech přepravených balíků. Proto, že je však Amazon vskutku obří společnost, která přepravuje nejvíce zásilek, tak je rovněž nejvíce na očích. 

Celý problém má ještě tu stránku, že Americká pošta plní dvojí roli - jednak funguje jako subjekt veřejné služby při zajištění poštovní komunikace a dále však funguje i jako komerční subjekt, který usiluje o získání kontraktů na doručování komerčních zakázek. To je pro poštu příhodné, protože těmito zakázkami může doplnit kapacity při doručování, které stejně musí ze zákona vykonávat. 

Hospodaření Amerického poštovního úřadu nicméně i přes to připomíná černou díru. Od roku 2007 dosáhla celková ztráta podniku na obřích 63 miliard dolarů. Problém však není v doručování balíků, což je jediná růstová a zisková oblast firmy, ale v poklesu objemu běžných poštovních zásilek. Významné finanční břímě pro společnost představují rovněž personální náklady a vysoká, podle některých až přemrštěná, cena za zdravotní a sociální programy pro zaměstnance.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1