Články odjinud

Američané chtějí dezinformacemi a demagogií svrhnout náš režim, tvrdí íránský šéf diplomacie

Američané chtějí dezinformacemi a demagogií svrhnout náš režim, tvrdí íránský šéf diplomacie

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf obvinil Spojené státy, že skutečným úkolem jejich nově vytvořeného speciálního týmu pro řízení politiky USA vůči Íránu je svržení režimu v Teheránu. Zaríf na twitteru napsal, že skupina ustavená při americkém ministerstvu zahraničí bude mít v popisu práce vyvíjet tlak, šířit dezinformace a demagogii.

O vzniku takzvané íránské akční skupiny informoval tento týden americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Skupinu povede Brian Hook, který byl dosud hlavním politickým plánovačem ministerstva zahraničí. Právě Hook vedl neúspěšné pokusy Bílého domu o vyjednání změn v jaderné smlouvě šesti mocností s Íránem, kterou Donald Trump nakonec letos v květnu vypověděl.

Spojené státy po svém odstoupení od smlouvy obnovily protiíránské sankce ve snaze přinutit Teherán, aby ukončil své operace na Blízkém východě kritizované Washingtonem. USA žádají, aby Írán přestal podporovat syrského prezidenta Bašára Asada a šíitské povstalce v Jemenu. Požadují rovněž ukončení íránské podpory protiizraelských skupin.

„Před 65 lety USA svrhly zvolenou demokratickou vládu premiéra Mosaddeka, čímž obnovily diktaturu a na dalších 25 let si podmanily Írán. Teď akční skupina sní o tom, že udělá totéž skrze tlak, dezinformace a demagogii. Už nikdy více,“ napsal Zaríf na sociální síti.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

USA se v roce 1953 podílely v Íránu na svržení demokraticky zvoleného premiéra Mohammada Mosaddeka. Spojeným státům se nelíbilo, že Mosaddek znárodnil ropný průmysl, a obávaly se rovněž rostoucího vlivu Sovětského svazu v oblasti. S pomocí tajné služby CIA proto do čela Íránu dosadily jim nakloněného šáha Mohammada Rezu Pahlavího. Svržení národního hrdiny Mosaddeka a nenávist k Američany podporovanému Pahlavímu přispěly k vítězství islámské revoluce v Íránu v roce 1979, která zničila americko-íránské vztahy na dlouhá desetiletí.

 

Články odjinud