Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané dráždí Rusko. K jeho hranicím posílají legendární bombardéry ze studené války

Američané dráždí Rusko. K jeho hranicím posílají legendární bombardéry ze studené války

Americké letectvo posílá do Velké Británie 800 letců a bombardéry B-52. V červnu se budou účastnit společného cvičení NATO napříč Evropou. Nasazení přichází v době, kdy Evropa znejistila poté, co americký prezident Donald Trump zpochybnil případnou pomoc spojencům v případě napadení.

Bombardéry B-52 se mají účastnit cvičení poblíž Ruska. Operovat budou v Baltském moři, Arktidě a blízko ruských hranic se členy Severoatlantické aliance.

„Výcvik se spojenci a partnery zlepšuje koordinaci mezi spojenci a umožňuje leteckým silám Spojených států budovat trvalé vztahy nezbytné k tomu, aby čelily širokému spektru globálních výzev," stojí v prohlášení amerického letectva.

Ačkoli je cvičení plánované, nasazení bombardérů přišlo v době velké nejistoty, která mezi evropskými členy NATO panuje po Trumpově cestě na starý kontinent. Americký prezident během ní nepotvrdil závazek, že USA pomůžou napadenému členu aliance.

Letouny B-52 patří k nejstarším bojovým strojům v americkém letectvu. Poprvé vstoupily do služby v 50. letech 20. století. Od té je však armáda několikrát modernizovala. Každý letoun může nést až 31,5 tuny bomb, min a raket.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1