Američané posílili svou pozici největšího vývozce zbraní. Většina putovala na Blízký východ | info.cz

Články odjinud

Američané posílili svou pozici největšího vývozce zbraní. Většina putovala na Blízký východ

Američané posílili svou pozici největšího vývozce zbraní. Většina putovala na Blízký východ
 

Více než třetina všech zbraní, které byly v posledních pěti letech vyvezeny do zahraničí, se vyrobila ve Spojených státech amerických. Vyplývá to ze zprávy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI), o které dnes informovala agentura DPA. Více než polovina zbraní vyvezených mezi lety 2014 a 2018 z továren v USA putovala na Blízký východ. Největším dovozcem zbraní se stala v uplynulých letech Saúdská Arábie.

„USA dál upevnily svou pozici největšího světového dodavatele zbraní,“ uvedla odbornice SIPRI na obchod se zbraněmi Aude Fleurantová. Bojové letouny, rakety krátkého doletu a další zbraně dodal Washington podle ní nejméně do 98 zemí světa.

Zatímco vývoz zbraní ze Spojených států v posledních pěti letech podle SIPRI rostl, export z Ruska, které je druhým největším vývozcem zbraní na světě, se propadal. Důvodem byl podle stockholmského institutu nižší počet zakázek z Indie a Venezuely oproti období let 2009 až 2013.

Zbraně ve světěZbraně ve světěautor: Info.cz/Small Arms Survey
Zbraně ve světěZbraně ve světěautor: Info.cz/Small Arms Survey

Celkově podle SIPRI vzrostl ve srovnání let 2014 až 2018 a pěti let předcházejících objem celosvětového obchodu se zbraněmi o 7,8 procenta. Po USA a Rusku zůstávají největšími vývozci zbraní Francie, Německo a Čína.

Blízkovýchodní země stále větší množství zbraní dovážejí – ve srovnání let 2014 až 2018 a 2009 až 2013 vzrostl jejich import o 87 procent. Největším dovozcem je přitom Saúdská Arábie, jejíž napjaté vztahy s Íránem jsou podle SIPRI hlavním důvodem rostoucího objemu nákupů zbraní. Rijád dokonce předstihl Indii a dostal se do čela žebříčku největších dovozců zbraní na světě. Po Saúdské Arábii a Indii jsou největšími dovozci Egypt, Austrálie a Alžírsko.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud