Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané překvapili, píší ruská média. Bude reakce Moskvy symetrická? Rozhodne Putin

Američané překvapili, píší ruská média. Bude reakce Moskvy symetrická? Rozhodne Putin

Za bezpříkladně tvrdou označuje dnes ruský tisk reakci západních států na případ dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala, který byl otráven počátkem března údajně ruským armádním jedem. Vyhoštění zatím celkem 138 ruských diplomatů z 23 zemí světa je podle komentáře ruského listu Kommersant pečlivě připraveným a koordinovaným krokem. Další státy mohou toto rozhodnutí následovat. Dnes prý možná Slovensko a Belgie a v dalších dnech Irsko.

S odvoláním na své zdroje v Kremlu list píše, že návrh protiopatření sestaví ruské ministerstvo zahraničí, rozhodovat bude prezident Vladimir Putin. O možném dopadu na případnou schůzku Putina s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, která se připravuje, odmítají podle Kommersantu ruští diplomaté spekulovat.

Renomovaný ruský politolog Fjodor Lukjanov v rozhovoru pro list předpověděl, že ruská reakce bude symetrická. „Přinejmenším na určitou dobu to pravděpodobně ochromí spolupráci nejen s konkrétními státy, ale s celými bloky zemí,“ řekl Lukjanov.

Podle odhadu ruských expertů ani vyšetřování otravy Sergeje a Julije Skripalových diplomatickou roztržku nezmírní. „Pátrání Organizace pro zákaz chemických zbraní nejspíš nevyústí v pádné důkazy, které by tu či onu stranu sporu přiměly radikálně změnit názor,“ soudí politolog Boris Makarenko.

Ruský poslanec Leonid Kalašnikov v listě Vedomosti nepřikládá diplomatické krizi větší význam. „Naši budou vyhošťovat jejich diplomaty, pak všechno umlkne, žádné důkazy o ruské vině nalezeny nebudou. Všechno se pak vrátí zpátky,“ řekl poslanec s tím, že žádné „reálné škody“ Rusku nevzniknou. „Uvažovat v rámci mezinárodního práva už nemá smysl,“ soudí.

Proti symetrické ruské odpovědi na vyhoštění desítek diplomatů se na stránkách listu Nězavisimaja gazeta postavil ruský diplomat Andrej Baklanov. „Nemyslím, že je třeba na to reagovat. Hlasy volající po automatické odpovědi jsou nepromyšlené, emotivní,“ uvedl Baklanov. Cílem řetězového vyhoštění je podle něj vtáhnout řadu zemí do konfliktu s Ruskem. „Pokud na takovou hru přistoupíme, zkomplikuje to naše vztahy s dalším množstvím zemí. Je nutné ztrestat hlavně toho, kdo za tím stojí, hlavní úder musí jít proti Angličanům,“ je přesvědčen ruský diplomat.

Podle listu Izvestija, blízkému Kremlu, je zvlášť překvapivý rozsah reakce Washingtonu, který vyhostil 60 Rusů. Tedy mnohem víc než sama Británie. Ruský amerikanista Andrej Šitov v listu upozornil, že vypovězení ruských diplomatů z USA přišlo krátce poté, co Trump blahopřál Putinovi k vítězství v prezidentských volbách a hovořil o přípravě summitu. „Nový agresivní protiruský výpad tak nevypadá jako nic jiného, než projev politické schizofrenie. Činy jsou ale důležitější než slova,“ konstatoval Šitov.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1