Američané proti syrským cílům poprvé nasadili chytrou, neviditelnou střelu. Co je JASSM? | info.cz

Články odjinud

Američané proti syrským cílům poprvé nasadili chytrou, neviditelnou střelu. Co je JASSM?

Spojené státy během nočního raketového úderu na Sýrii nasadily kromě střel Tomahawk i "chytrou" a "neviditelnou" střelu AGM-158 JASSM. Ta je určena pro ničení strategicky významných cílů - pro nepřátelskou protileteckou obranu je velmi obtížně zjistitelná a dokáže zasáhnout a zničit i hluboko umístěné a dobře chráněné objekty.

Střela, která má na starosti VIP cíle, třeba jako jsou sklady chemických zbraní. Taková je střela vzduch – země JASSM, která byla použita během nočního úderu na vybraná syrská vojenská zařízení.

Její nasazení dává smysl. Jak tvrdí server CNN, Američané při nočním úderu využily jednak své lodě ve Středomoří, odkud odpalovaly rakety Tomahawk, dál však nasadily i bombardéry B-1. A právě ty jsou jako jedny z mála letadel schopné střely JASSM odpalovat.

Nasazení těchto chytrých a neviditelných střel, které vyrábí americká firma Lockheed Martin, oznámil například vojenský server Drive. Ten přinesl fotografie těchto střel připevněných v primárních odpalovacích šachtách bombardéru. 

Střely JASSM byly do výzbroje americké armády zařazeny v roce 2009. Pro nepřátelskou protileteckou obranu se jedná o horor - střely jsou obtížně zjistitelné, protože díky svému tvaru odráží minimum radiolokačních vln, navíc dokáže letět velmi nízko nad terénem. Dostřel je u základní verze střely asi 350 kilometrů, takže letadla, která střely nesou, často ani nemusejí vstupovat do nepřátelského vzdušného prostoru. Zároveň se ovšem jedná o velmi precizní zbraň, která je schopná zasáhnout svůj cíl s minimální odchylkou.

Na začátku a ve střední fázi letu je střela naváděna inerciálním systémem a GPS systémem, který je odolný proti rušení, asi osm vteřin před dopadem je pak aktivován infračervený senzor. Zbraň však může být dovybavena i dalšími naváděcími systémy - například laserovým (LADAR), tvrdí server Air Force Technology. Jedna tato přibližně tunová střela stojí přibližně 850 tisíc dolarů, tedy asi polovinu ceny střely Tomahawku.

Podle Pentagonu bylo během nočního odstřelování zasaženo vědecké výzkumné středisko v Damašku vyvíjející chemické a biologické zbraně. Rakety byly zacíleny rovněž na skladiště chemických zbraní západně od Homsu a velící centrum, kde se skladuje vybavení k chemickým útokům. To se nachází také nedaleko Homsu.

Zatímco Američané se spoléhali na Tomahawky a střely JASSM, Francie zapojila do akce stíhačky Mirage a Rafale a čtyři vojenské lodě a Británie vyslala ze základny Akrotiri na Kypru čtveřici letadel Tornado, které vyslaly naváděné střely Storm Shadow s doletem téměř 500 kilometrů. Rovněž proto nemusely vstoupit do syrského vzdušného prostoru.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud