Američané proti syrským cílům poprvé nasadili chytrou, neviditelnou střelu. Co je JASSM? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané proti syrským cílům poprvé nasadili chytrou, neviditelnou střelu. Co je JASSM?

Američané proti syrským cílům poprvé nasadili chytrou, neviditelnou střelu. Co je JASSM?

Spojené státy během nočního raketového úderu na Sýrii nasadily kromě střel Tomahawk i "chytrou" a "neviditelnou" střelu AGM-158 JASSM. Ta je určena pro ničení strategicky významných cílů - pro nepřátelskou protileteckou obranu je velmi obtížně zjistitelná a dokáže zasáhnout a zničit i hluboko umístěné a dobře chráněné objekty.

Střela, která má na starosti VIP cíle, třeba jako jsou sklady chemických zbraní. Taková je střela vzduch – země JASSM, která byla použita během nočního úderu na vybraná syrská vojenská zařízení.

Její nasazení dává smysl. Jak tvrdí server CNN, Američané při nočním úderu využily jednak své lodě ve Středomoří, odkud odpalovaly rakety Tomahawk, dál však nasadily i bombardéry B-1. A právě ty jsou jako jedny z mála letadel schopné střely JASSM odpalovat.

Nasazení těchto chytrých a neviditelných střel, které vyrábí americká firma Lockheed Martin, oznámil například vojenský server Drive. Ten přinesl fotografie těchto střel připevněných v primárních odpalovacích šachtách bombardéru. 

Střely JASSM byly do výzbroje americké armády zařazeny v roce 2009. Pro nepřátelskou protileteckou obranu se jedná o horor - střely jsou obtížně zjistitelné, protože díky svému tvaru odráží minimum radiolokačních vln, navíc dokáže letět velmi nízko nad terénem. Dostřel je u základní verze střely asi 350 kilometrů, takže letadla, která střely nesou, často ani nemusejí vstupovat do nepřátelského vzdušného prostoru. Zároveň se ovšem jedná o velmi precizní zbraň, která je schopná zasáhnout svůj cíl s minimální odchylkou.

Na začátku a ve střední fázi letu je střela naváděna inerciálním systémem a GPS systémem, který je odolný proti rušení, asi osm vteřin před dopadem je pak aktivován infračervený senzor. Zbraň však může být dovybavena i dalšími naváděcími systémy - například laserovým (LADAR), tvrdí server Air Force Technology. Jedna tato přibližně tunová střela stojí přibližně 850 tisíc dolarů, tedy asi polovinu ceny střely Tomahawku.

Podle Pentagonu bylo během nočního odstřelování zasaženo vědecké výzkumné středisko v Damašku vyvíjející chemické a biologické zbraně. Rakety byly zacíleny rovněž na skladiště chemických zbraní západně od Homsu a velící centrum, kde se skladuje vybavení k chemickým útokům. To se nachází také nedaleko Homsu.

Zatímco Američané se spoléhali na Tomahawky a střely JASSM, Francie zapojila do akce stíhačky Mirage a Rafale a čtyři vojenské lodě a Británie vyslala ze základny Akrotiri na Kypru čtveřici letadel Tornado, které vyslaly naváděné střely Storm Shadow s doletem téměř 500 kilometrů. Rovněž proto nemusely vstoupit do syrského vzdušného prostoru.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.