Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané proti syrským cílům poprvé nasadili chytrou, neviditelnou střelu. Co je JASSM?

Američané proti syrským cílům poprvé nasadili chytrou, neviditelnou střelu. Co je JASSM?

Spojené státy během nočního raketového úderu na Sýrii nasadily kromě střel Tomahawk i "chytrou" a "neviditelnou" střelu AGM-158 JASSM. Ta je určena pro ničení strategicky významných cílů - pro nepřátelskou protileteckou obranu je velmi obtížně zjistitelná a dokáže zasáhnout a zničit i hluboko umístěné a dobře chráněné objekty.

Střela, která má na starosti VIP cíle, třeba jako jsou sklady chemických zbraní. Taková je střela vzduch – země JASSM, která byla použita během nočního úderu na vybraná syrská vojenská zařízení.

Její nasazení dává smysl. Jak tvrdí server CNN, Američané při nočním úderu využily jednak své lodě ve Středomoří, odkud odpalovaly rakety Tomahawk, dál však nasadily i bombardéry B-1. A právě ty jsou jako jedny z mála letadel schopné střely JASSM odpalovat.

Nasazení těchto chytrých a neviditelných střel, které vyrábí americká firma Lockheed Martin, oznámil například vojenský server Drive. Ten přinesl fotografie těchto střel připevněných v primárních odpalovacích šachtách bombardéru. 

Střely JASSM byly do výzbroje americké armády zařazeny v roce 2009. Pro nepřátelskou protileteckou obranu se jedná o horor - střely jsou obtížně zjistitelné, protože díky svému tvaru odráží minimum radiolokačních vln, navíc dokáže letět velmi nízko nad terénem. Dostřel je u základní verze střely asi 350 kilometrů, takže letadla, která střely nesou, často ani nemusejí vstupovat do nepřátelského vzdušného prostoru. Zároveň se ovšem jedná o velmi precizní zbraň, která je schopná zasáhnout svůj cíl s minimální odchylkou.

Na začátku a ve střední fázi letu je střela naváděna inerciálním systémem a GPS systémem, který je odolný proti rušení, asi osm vteřin před dopadem je pak aktivován infračervený senzor. Zbraň však může být dovybavena i dalšími naváděcími systémy - například laserovým (LADAR), tvrdí server Air Force Technology. Jedna tato přibližně tunová střela stojí přibližně 850 tisíc dolarů, tedy asi polovinu ceny střely Tomahawku.

Podle Pentagonu bylo během nočního odstřelování zasaženo vědecké výzkumné středisko v Damašku vyvíjející chemické a biologické zbraně. Rakety byly zacíleny rovněž na skladiště chemických zbraní západně od Homsu a velící centrum, kde se skladuje vybavení k chemickým útokům. To se nachází také nedaleko Homsu.

Zatímco Američané se spoléhali na Tomahawky a střely JASSM, Francie zapojila do akce stíhačky Mirage a Rafale a čtyři vojenské lodě a Británie vyslala ze základny Akrotiri na Kypru čtveřici letadel Tornado, které vyslaly naváděné střely Storm Shadow s doletem téměř 500 kilometrů. Rovněž proto nemusely vstoupit do syrského vzdušného prostoru.

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1