Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané proti syrským cílům poprvé nasadili chytrou, neviditelnou střelu. Co je JASSM?

Američané proti syrským cílům poprvé nasadili chytrou, neviditelnou střelu. Co je JASSM?

Spojené státy během nočního raketového úderu na Sýrii nasadily kromě střel Tomahawk i "chytrou" a "neviditelnou" střelu AGM-158 JASSM. Ta je určena pro ničení strategicky významných cílů - pro nepřátelskou protileteckou obranu je velmi obtížně zjistitelná a dokáže zasáhnout a zničit i hluboko umístěné a dobře chráněné objekty.

Střela, která má na starosti VIP cíle, třeba jako jsou sklady chemických zbraní. Taková je střela vzduch – země JASSM, která byla použita během nočního úderu na vybraná syrská vojenská zařízení.

Její nasazení dává smysl. Jak tvrdí server CNN, Američané při nočním úderu využily jednak své lodě ve Středomoří, odkud odpalovaly rakety Tomahawk, dál však nasadily i bombardéry B-1. A právě ty jsou jako jedny z mála letadel schopné střely JASSM odpalovat.

Nasazení těchto chytrých a neviditelných střel, které vyrábí americká firma Lockheed Martin, oznámil například vojenský server Drive. Ten přinesl fotografie těchto střel připevněných v primárních odpalovacích šachtách bombardéru. 

Střely JASSM byly do výzbroje americké armády zařazeny v roce 2009. Pro nepřátelskou protileteckou obranu se jedná o horor - střely jsou obtížně zjistitelné, protože díky svému tvaru odráží minimum radiolokačních vln, navíc dokáže letět velmi nízko nad terénem. Dostřel je u základní verze střely asi 350 kilometrů, takže letadla, která střely nesou, často ani nemusejí vstupovat do nepřátelského vzdušného prostoru. Zároveň se ovšem jedná o velmi precizní zbraň, která je schopná zasáhnout svůj cíl s minimální odchylkou.

Na začátku a ve střední fázi letu je střela naváděna inerciálním systémem a GPS systémem, který je odolný proti rušení, asi osm vteřin před dopadem je pak aktivován infračervený senzor. Zbraň však může být dovybavena i dalšími naváděcími systémy - například laserovým (LADAR), tvrdí server Air Force Technology. Jedna tato přibližně tunová střela stojí přibližně 850 tisíc dolarů, tedy asi polovinu ceny střely Tomahawku.

Podle Pentagonu bylo během nočního odstřelování zasaženo vědecké výzkumné středisko v Damašku vyvíjející chemické a biologické zbraně. Rakety byly zacíleny rovněž na skladiště chemických zbraní západně od Homsu a velící centrum, kde se skladuje vybavení k chemickým útokům. To se nachází také nedaleko Homsu.

Zatímco Američané se spoléhali na Tomahawky a střely JASSM, Francie zapojila do akce stíhačky Mirage a Rafale a čtyři vojenské lodě a Británie vyslala ze základny Akrotiri na Kypru čtveřici letadel Tornado, které vyslaly naváděné střely Storm Shadow s doletem téměř 500 kilometrů. Rovněž proto nemusely vstoupit do syrského vzdušného prostoru.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1