Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané se dohodli s Tureckem, jak postupovat ve sporné syrské Manbidži. Plán má tři fáze

Američané se dohodli s Tureckem, jak postupovat ve sporné syrské Manbidži. Plán má tři fáze

Turecko a Spojené státy se shodly na třífázovém plánu, jak postupovat v severosyrském okrese Manbidž, informovala dnes agentura Anadolu. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu bude 4. června ve Washingtonu a pokud obě země dohodu potvrdí, syrská kurdská milice YPG by měla oblast opustit do 30 dnů, po 45 dnech v ní převezmou dohled turecké a americké vojenské síly a do dvou měsíců od uzavření dohody zde bude zformována místní správa.

Vztahy mezi Washingtonem a Ankarou v poslední době poznamenalo několik kauz. V polovině května poslal newyorský soud na více než dva a půl roku do vězení tureckého bankéře Mehmeta Hakana Atillu, kterého v lednu uznal vinným z obcházení sankcí vůči Íránu. To Ankara označila za politický útok.

Turecko také nesouhlasí s přesunem americké ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma; dlouhodobě se také staví proti americké podpoře syrských kurdských milicím YPG, které Ankara označuje za teroristy.

Proti YPG je zacílena operace Olivová ratolest, kterou turecká armáda zahájila v lednu. V březnu ovládly armády Turecka a Sýrie severosyrské město Afrín, které bylo do té doby pod kontrolou Kurdů. Erdogan už dříve několikrát pohrozil, že operaci rozšíří dál na východ k iráckým hranicím. V oblasti Manbidže na západním břehu Eufratu je nasazeno kolem dvou tisíc amerických vojáků.

Napětí mezi Washingtonem a Ankarou dále přiživuje proces s americkým pastorem Andrewem Brunsonem, který byl v Turecku zadržen předloni a obviněn z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Ankara připisuje odpovědnost za nezdařený puč v létě 2016. Brunson, kterému podle Reuters hrozí až 35 let vězení, obvinění odmítá.

Çavuşoglu dnes oficiálně potvrdil, že pokud Pentagon zruší dodávku nejnovějších amerických letounů F-35 Turecku, Ankara si stíhačky pořídí jinde. Turecký provládní list Yeni Şafak v pondělí napsal, že Turecko by si v tom případě pořídilo ruské „neviditelné“ stíhačky Su-57, a to za poloviční cenu. Ruský analytik Igor Korotčenko zprávu označil za „výlučně politický signál Ankary vyslaný do Washingtonu“.

Komise amerického Senátu minulý týden zahrnula do návrhu zákona o rozpočtu na obranu opatření, které prodeji stíhaček brání. Vedle procesu s Brunsonem komise jako důvod uvedla, že Turecko, členský stát NATO, koupilo systém protivzdušné obrany S-400 od Ruska.

Turecký ministr zahraničí si ale nemyslí, že z obchodu sejde. Turecko už podle něj složilo zálohu a nejedná se o prostý nákup, nýbrž o společnou výrobu.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1