Američané se dohodli s Tureckem, jak postupovat ve sporné syrské Manbidži. Plán má tři fáze | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané se dohodli s Tureckem, jak postupovat ve sporné syrské Manbidži. Plán má tři fáze

Američané se dohodli s Tureckem, jak postupovat ve sporné syrské Manbidži. Plán má tři fáze

Turecko a Spojené státy se shodly na třífázovém plánu, jak postupovat v severosyrském okrese Manbidž, informovala dnes agentura Anadolu. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu bude 4. června ve Washingtonu a pokud obě země dohodu potvrdí, syrská kurdská milice YPG by měla oblast opustit do 30 dnů, po 45 dnech v ní převezmou dohled turecké a americké vojenské síly a do dvou měsíců od uzavření dohody zde bude zformována místní správa.

Vztahy mezi Washingtonem a Ankarou v poslední době poznamenalo několik kauz. V polovině května poslal newyorský soud na více než dva a půl roku do vězení tureckého bankéře Mehmeta Hakana Atillu, kterého v lednu uznal vinným z obcházení sankcí vůči Íránu. To Ankara označila za politický útok.

Turecko také nesouhlasí s přesunem americké ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma; dlouhodobě se také staví proti americké podpoře syrských kurdských milicím YPG, které Ankara označuje za teroristy.

Proti YPG je zacílena operace Olivová ratolest, kterou turecká armáda zahájila v lednu. V březnu ovládly armády Turecka a Sýrie severosyrské město Afrín, které bylo do té doby pod kontrolou Kurdů. Erdogan už dříve několikrát pohrozil, že operaci rozšíří dál na východ k iráckým hranicím. V oblasti Manbidže na západním břehu Eufratu je nasazeno kolem dvou tisíc amerických vojáků.

Napětí mezi Washingtonem a Ankarou dále přiživuje proces s americkým pastorem Andrewem Brunsonem, který byl v Turecku zadržen předloni a obviněn z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Ankara připisuje odpovědnost za nezdařený puč v létě 2016. Brunson, kterému podle Reuters hrozí až 35 let vězení, obvinění odmítá.

Çavuşoglu dnes oficiálně potvrdil, že pokud Pentagon zruší dodávku nejnovějších amerických letounů F-35 Turecku, Ankara si stíhačky pořídí jinde. Turecký provládní list Yeni Şafak v pondělí napsal, že Turecko by si v tom případě pořídilo ruské „neviditelné“ stíhačky Su-57, a to za poloviční cenu. Ruský analytik Igor Korotčenko zprávu označil za „výlučně politický signál Ankary vyslaný do Washingtonu“.

Komise amerického Senátu minulý týden zahrnula do návrhu zákona o rozpočtu na obranu opatření, které prodeji stíhaček brání. Vedle procesu s Brunsonem komise jako důvod uvedla, že Turecko, členský stát NATO, koupilo systém protivzdušné obrany S-400 od Ruska.

Turecký ministr zahraničí si ale nemyslí, že z obchodu sejde. Turecko už podle něj složilo zálohu a nejedná se o prostý nákup, nýbrž o společnou výrobu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.