Články odjinud

Američané se mobilizovali proti Trumpovi. Odpor k prezidentovi dohnal k volbám dvě pětiny z nich

Američané se mobilizovali proti Trumpovi. Odpor k prezidentovi dohnal k volbám dvě pětiny z nich

Nálady amerických voličů hrají do karet demokratům. Podle exit pollu zveřejněného televizní stanicí CNN přiměl 39 procent z nich jít k volbám nesouhlas s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Více než polovina společnosti si navíc myslí, že se USA vydaly po špatné trase.

Zatímco souhlas s prezidentovou politikou zůstává podle exit pollu na podobné úrovni, jako ho dlouhodobě ukazují průzkumy (44 procent lidí s Trumpem souhlasí), motivace voličů může republikány znepokojovat.

 

Proti Trumpovi panuje podle exit pollu CNN silný odpor. Celkem 39 procent lidí přesvědčily Trumpovy kroky k účasti na hlasování. Podpořit prezidenta vyrazilo jen 26 procent voličů. Pro zbytek šéf Bílého domu roli nehrál. Republikánům nenahrává ani to, že 56 procent lidí považuje současné směřování USA za špatné.

Data z exit pollu ukazují, že by vysoká volební účast, která letošní volby provází, měla nahrát spíše demokratům. Průzkumy jim přisuzovaly zisk většiny ve Sněmovně reprezentantů a těsnou bitvu o Senát. Otázkou je, nakolik voliče ovlivnila tvrdá volební kampaň. Podle exit pollu měla omezený dopad. Hned 65 procent lidí deklarovalo, že se rozhodlo koho volit před více než měsícem.

Republikánům nepomáhají ani témata, která voliči řeší. Zatímco prezident a jeho příznivci vsadili na ekonomiku, s níž je většina Američanů spokojená, nejvíce Američanů zajímala před volbami zdravotní péče.

Podle televize MSNBC, která vychází ze stejných dat jako CNN, byla před ekonomikou i migrace. Také ta ale vyznívá spíše proti Trumpovi, 48 procent lidí se domnívá, že je současná americká imigrační politika příliš tvrdá. Stejné procento lidí nesouhlasilo ani s nominací soudce Bretta Kavanaugha do Nejvyššího soudu USA. Podpořilo ji 43 procent dotázaných.

Malou nadějí pro republikány jsou alespoň čísla z vyrovnaných států Florida a Georigia. MSNBC informovala, že v nich podpora prezidenta dosáhla 51 procent.

 

Články odjinud