Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané se připravují na horší časy. Prodej bunkrů po zvolení Trumpa raketově stoupá

Američané se připravují na horší časy. Prodej bunkrů po zvolení Trumpa raketově stoupá

Měsíc po zvolení do funkce amerického prezidenta Donald Trump prohlásil, že Spojené státy musí posílit a rozšířit svůj jaderný arzenál. Vyjádření přišlo poté, co jeho ruský protějšek Vladimir Putin řekl, že ruské rakety musí být schopné překonat stávající i budoucí systémy protiraketové obrany. Podobná prohlášení a obavy ze zhoršení vztahů Spojených států s ostatními zeměmi po zvolení Trumpa vedou movité Američané stále častěji k pořízení vlastního krytu, který je dokáže ochránit i před jadernou válkou.

 

Texaský podnikatel ze společnosti Rising S Clyde Scott si nástup Trumpovy administrativy nemůže vynachválit. Prodej luxusních krytů, kterým se jeho společnost zabývá, se kvůli politické nejistotě zdvojnásobil.

„Během Obamovy administrativy naše tržby vzrostly o 250 procent. Za Trumpovy administrativy se naše prodeje během uplynulého měsíce pravděpodobně zvýšily o 500 procent,“ řekl Scott v únorovém rozhovoru pro televizi NBC News.

Nejčastějšími zákazníky Scottovy společnosti jsou především rodiny, které si mohou dovolit si za bezpečnost zaplatit. „Manžel, manželka a dvě děti – to je opravdu typický klient,“ říká texaský podnikatel. Podzemní bunkry je mají ochránit před občanskými nepokoji, válkami nebo přírodními katastrofami.

Při koupi bunkru lidé musí sáhnout hluboko do peněženky. Za bunkr o velikosti 2,4 na 3,6 metru si zákazníci zaplatí nejméně 45 tisíc dolarů (víc než 1,1 milionu korun), cena však může být i vyšší. V bunkru je mimo jiné filtraci vzduchu a vody, umyvadlo, záchod i sprchový kout.

Pokud je malý kryt pro klienta málo, může zvolit druhý o velikosti devět na tři metry. Koupě většího bunkru, který má navíc i neprůstřelné dveře, přijde dokonce na 80 tisíc dolarů. Částka za největší a nejluxusnější verzi krytu, kde je možné si zahrát kulečník nebo zajít do posilovny, však může šplhat až k milionům dolarů.

Podobné zkušenosti jako Scott má i Walter McCarthy ze společnosti Norad Shelter Systems LLC. Jeho společnosti se prodej bunkrů zvýšil dokonce osminásobně.

„Největší stížnosti našich zákazníků jsou – zaprvé, Trump a jeho administrativa se nedokáže vypořádat s fakty. Za druhé, kvůli protiimigračnímu nařízení a nedostatku spolupráce s ostatními zeměmi nejsme schopni získávat informace, a musíme proto chránit zemi. Protože tyto dvě věci válečný potenciál mnohonásobně zvyšují,“ tvrdí McCarthy.

Mírný nárůst zájmu o bunkry zaznamenal také vlastník kalifornské společnosti Atlas Survival Shelters Ron Hubbard. „Došlo k mírnému nárůstu dva týdny před Trumpovými volbami a mírný nárůst po volbách. Trvalo to asi měsíc,“ řekl pro NBC.

Častými zájemci o bunkry jsou ale i Trumpovi příznivci, kteří mají strach z okolního světa. „Proč nebýt připraven? Mohlo by to být cokoliv. Může to být tornádo nebo sociální nepokoje. Veškeré politické dění mě opravdu motivuje chtít koupit dům,“ říká Brooke Greenhawová, která si kryt pořídila spolu s manželem. Oba v listopadových volbách hlasovali pro Trumpa.

„Nejsme znepokojeni Trumpem. Jsou to ostatní lidé na světě, kteří nás znepokojují,“ svěřila se pro NBC Brooke.