Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané si připomínají padlé vojáky. Řeší válečné trauma i budoucnost prestižního hřbitova

Američané si připomínají padlé vojáky. Řeší válečné trauma i budoucnost prestižního hřbitova

Spojené státy si připomínají svátek všech vojáků padlých v boji. Tzv. Memorial Day je příležitostí k debatě o válečných konfliktech, vzpomínkám na zesnulé hrdiny i přemýšlení o budoucnosti. Jednu takovou nyní musí řešit správa Arlingtonského hřbitova. Na prestižním místě pro veterány dochází místo.

Arlingtonský hřbitov je mementem válečných konfliktů, kterých se Spojené státy účastnily. Místo, kde v současnosti leží 420 tisíc těl padlých vojáků a jejich příbuzných, však naráží na své limity. Každý rok sem přibývá sedm tisíc dalších mrtvých. Pokud by tempo vydrželo, dojde za 25 let místo pro nově zesnulé.

To se nelíbí americké armádě, jež by ráda viděla hřbitov v provozu ještě následujících 150 let. Uvažuje proto o přísnějších pravidlech, která by značně omezila, kdo na Arlingtonu může mít hrob. Nejpřísnější varianta počítá s výsadou pouze pro vojáky zabité v boji nebo oceněné Medailí cti – nejvyšším vyznamenáním za hrdinství.

„Nevím, jestli je férové odstoupit od slibu celé populaci veteránů,“ oponuje myšlence John Towels, zástupce ředitele neziskové organizace Veteráni zahraničních válek. Poukazuje na fakt, že by se mnoho vojáků bojujících v často krvavých konfliktech muselo rozloučit s vidinou posmrtné odměny. Podle něj by měla armáda nechat hřbitov naplnit a pravidla neměnit. „Můžeme mezitím postavit nový, který bude stejně tak výjimečný,“ praví.

Arlington samozřejmě není jediným místem, na kterém leží američtí vojáci. Mezi 135 lokalitami roztroušenými po celých Spojených státech však pohřebiště ležící ve Virginii nedaleko budovy ministerstva obrany, slavného Pentagonu, zůstává tím nejprestižnějším.

Debata o omezeních na Arlingtonu ožívá v den, kdy Američané slaví tzv. Memorial Day. Jeden z deseti federálních svátků platných ve všech 50 státech unie připomíná právě vojáky, kteří zemřeli v boji.

Média na tento den každoročně přináší tklivé příběhy hrdinů, jejich činů nebo pozůstalých, kteří se vyrovnávají se ztrátou nejbližších. A pravidelně se také vrací otázka, na kterou nikdo neumí dát odpověď – Kdy už konečně skončí válka v Afghánistánu?

Nejdelší americká účast v ozbrojeném konfliktu sice zdaleka není tak krvavá jako například ta ve Vietnamu, přesto se i ona na omezování volného místa na Arlingtonu podepsala. Během téměř 17 let přišly Spojené státy o více než 2270 vojáků.

Američané navíc ztrácí přesvědčení, že oběti mají smysl. List Washington Post například přinesl obsáhlou výpověď rodičů 22letého Gabriela Condeho, který padl na konci letošního dubna krátce předtím, než se měl z mise vrátit zpět domů. Jejich příběh noviny uvedly jako příklad lidí, kteří se ptají, proč mladí stále ztrácejí životy ve válce, v níž se už roky nedaří uspět. Ve válce, o které i veterán John McCain tvrdí, že se ji USA snaží nikoli vyhrát, ale neprohrát.

„Nevyvracím, že je to dlouhé. Sám jsem byl v Afghánistánu poprvé v listopadu 2001, uznávám, že je to dlouhé,“ komentoval ministr obrany James Mattis. Ani on, ani nikdo jiný však nedokáže odpovědět, kdy už bude konec.

Vedení Pentagonu má navíc před sebou děsivé memento stahování vojáků z Iráku, které uvolnilo prostor islámským radikálům. Také omezování kontingentu v Afghánistánu v minulosti přineslo územní zisky radikálnímu hnutí Tálibán. I kvůli tomu je konec vyčerpávajícího konfliktu, jenž USA stál již více než bilion dolarů, v nedohlednu.

Čím více padlých v ozbrojených konfliktech bude, tím rychleji se Arlington zaplní. O jeho osudu by však mohlo být jasněji dříve než o tom, kdy se válka v Afghánistánu přesune ze současnosti do historie. Armáda chce přes léto formou ankety zjistit názory lidí na navrhované změny. Podle nich rozhodne, jak velká omezení budou.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1