Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané si připomínají padlé vojáky. Řeší válečné trauma i budoucnost prestižního hřbitova

Američané si připomínají padlé vojáky. Řeší válečné trauma i budoucnost prestižního hřbitova

Spojené státy si připomínají svátek všech vojáků padlých v boji. Tzv. Memorial Day je příležitostí k debatě o válečných konfliktech, vzpomínkám na zesnulé hrdiny i přemýšlení o budoucnosti. Jednu takovou nyní musí řešit správa Arlingtonského hřbitova. Na prestižním místě pro veterány dochází místo.

Arlingtonský hřbitov je mementem válečných konfliktů, kterých se Spojené státy účastnily. Místo, kde v současnosti leží 420 tisíc těl padlých vojáků a jejich příbuzných, však naráží na své limity. Každý rok sem přibývá sedm tisíc dalších mrtvých. Pokud by tempo vydrželo, dojde za 25 let místo pro nově zesnulé.

To se nelíbí americké armádě, jež by ráda viděla hřbitov v provozu ještě následujících 150 let. Uvažuje proto o přísnějších pravidlech, která by značně omezila, kdo na Arlingtonu může mít hrob. Nejpřísnější varianta počítá s výsadou pouze pro vojáky zabité v boji nebo oceněné Medailí cti – nejvyšším vyznamenáním za hrdinství.

„Nevím, jestli je férové odstoupit od slibu celé populaci veteránů,“ oponuje myšlence John Towels, zástupce ředitele neziskové organizace Veteráni zahraničních válek. Poukazuje na fakt, že by se mnoho vojáků bojujících v často krvavých konfliktech muselo rozloučit s vidinou posmrtné odměny. Podle něj by měla armáda nechat hřbitov naplnit a pravidla neměnit. „Můžeme mezitím postavit nový, který bude stejně tak výjimečný,“ praví.

Arlington samozřejmě není jediným místem, na kterém leží američtí vojáci. Mezi 135 lokalitami roztroušenými po celých Spojených státech však pohřebiště ležící ve Virginii nedaleko budovy ministerstva obrany, slavného Pentagonu, zůstává tím nejprestižnějším.

Debata o omezeních na Arlingtonu ožívá v den, kdy Američané slaví tzv. Memorial Day. Jeden z deseti federálních svátků platných ve všech 50 státech unie připomíná právě vojáky, kteří zemřeli v boji.

Média na tento den každoročně přináší tklivé příběhy hrdinů, jejich činů nebo pozůstalých, kteří se vyrovnávají se ztrátou nejbližších. A pravidelně se také vrací otázka, na kterou nikdo neumí dát odpověď – Kdy už konečně skončí válka v Afghánistánu?

Nejdelší americká účast v ozbrojeném konfliktu sice zdaleka není tak krvavá jako například ta ve Vietnamu, přesto se i ona na omezování volného místa na Arlingtonu podepsala. Během téměř 17 let přišly Spojené státy o více než 2270 vojáků.

Američané navíc ztrácí přesvědčení, že oběti mají smysl. List Washington Post například přinesl obsáhlou výpověď rodičů 22letého Gabriela Condeho, který padl na konci letošního dubna krátce předtím, než se měl z mise vrátit zpět domů. Jejich příběh noviny uvedly jako příklad lidí, kteří se ptají, proč mladí stále ztrácejí životy ve válce, v níž se už roky nedaří uspět. Ve válce, o které i veterán John McCain tvrdí, že se ji USA snaží nikoli vyhrát, ale neprohrát.

„Nevyvracím, že je to dlouhé. Sám jsem byl v Afghánistánu poprvé v listopadu 2001, uznávám, že je to dlouhé,“ komentoval ministr obrany James Mattis. Ani on, ani nikdo jiný však nedokáže odpovědět, kdy už bude konec.

Vedení Pentagonu má navíc před sebou děsivé memento stahování vojáků z Iráku, které uvolnilo prostor islámským radikálům. Také omezování kontingentu v Afghánistánu v minulosti přineslo územní zisky radikálnímu hnutí Tálibán. I kvůli tomu je konec vyčerpávajícího konfliktu, jenž USA stál již více než bilion dolarů, v nedohlednu.

Čím více padlých v ozbrojených konfliktech bude, tím rychleji se Arlington zaplní. O jeho osudu by však mohlo být jasněji dříve než o tom, kdy se válka v Afghánistánu přesune ze současnosti do historie. Armáda chce přes léto formou ankety zjistit názory lidí na navrhované změny. Podle nich rozhodne, jak velká omezení budou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1