Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané v Afghánistánu zasáhli pozice čínských separatistů

Američané v Afghánistánu zasáhli pozice čínských separatistů
 

Americké jednotky zasáhly v Afghánistánu pozice bojovníků proti čínskému režimu, kteří mají stanoviště u hranic s Čínou a Tádžikistánem. Podle agentury Reuters to vyplývá z dnešní zprávy koaliční mise pod vedením NATO. Ozbrojenci, kteří jsou cvičeni na afghánském území a mají tam i útočiště, usilují o odtržení západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, obývané muslimy.

Podle zprávy koaliční mise zasáhly americké jednotky v severovýchodní afghánské provincii Badachšán výcvikové tábory Tálibánu, který podporuje místní radikály i bojovníky ze skupiny Islámské hnutí Východního Turkestánu (ETIM). Ti aktivně působí v čínské oblasti Sin-ťiang. Bilanci obětí zpráva neuvádí. Podle koaliční mise však stojí radikálové z ETIM za útoky uvnitř i za hranicemi Afghánistánu.

„(ETIM) představuje hrozbu pro Čínu a těší se podpoře Tálibánu v Badachšánu i napříč celým hraničním regionem,“ píše se ve zprávě, z které cituje Reuters.

Ujgurové z čínského regionu Sin-ťiang patří k nejstarším turkickým národům ve Střední Asii. Její příslušníci vyznávají většinou sunnitský islám, část Ujgurů však patří k tolerantním súfiským muslimům.

Násilí v Sin-ťiangu si v posledních letech vyžádalo stovky obětí. Peking z krveprolití viní islamisty a separatisty, podle aktivistů za lidská práva jsou však nepokoje v regionu reakcí na represivní čínskou politiku.

Vše o olympiádě si můžete přečíst zde >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1