Američané v Afghánistánu zasáhli pozice čínských separatistů | info.cz

Články odjinud

Američané v Afghánistánu zasáhli pozice čínských separatistů

Američané v Afghánistánu zasáhli pozice čínských separatistů
 

Americké jednotky zasáhly v Afghánistánu pozice bojovníků proti čínskému režimu, kteří mají stanoviště u hranic s Čínou a Tádžikistánem. Podle agentury Reuters to vyplývá z dnešní zprávy koaliční mise pod vedením NATO. Ozbrojenci, kteří jsou cvičeni na afghánském území a mají tam i útočiště, usilují o odtržení západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, obývané muslimy.

Podle zprávy koaliční mise zasáhly americké jednotky v severovýchodní afghánské provincii Badachšán výcvikové tábory Tálibánu, který podporuje místní radikály i bojovníky ze skupiny Islámské hnutí Východního Turkestánu (ETIM). Ti aktivně působí v čínské oblasti Sin-ťiang. Bilanci obětí zpráva neuvádí. Podle koaliční mise však stojí radikálové z ETIM za útoky uvnitř i za hranicemi Afghánistánu.

„(ETIM) představuje hrozbu pro Čínu a těší se podpoře Tálibánu v Badachšánu i napříč celým hraničním regionem,“ píše se ve zprávě, z které cituje Reuters.

Ujgurové z čínského regionu Sin-ťiang patří k nejstarším turkickým národům ve Střední Asii. Její příslušníci vyznávají většinou sunnitský islám, část Ujgurů však patří k tolerantním súfiským muslimům.

Násilí v Sin-ťiangu si v posledních letech vyžádalo stovky obětí. Peking z krveprolití viní islamisty a separatisty, podle aktivistů za lidská práva jsou však nepokoje v regionu reakcí na represivní čínskou politiku.

Vše o olympiádě si můžete přečíst zde >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud