Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Američané vystoupili proti Trumpovi a jeho gangu,“ říká exkluzivně pro INFO.CZ účastnice washingtonského pochodu

„Američané vystoupili proti Trumpovi a jeho gangu,“ říká exkluzivně pro INFO.CZ účastnice washingtonského pochodu

Mezi půlmilionem Američanů, kteří se účastní washingtonského pochodu žen, kráčí i Joyce Weinsteinová, svérázná liberální umělkyně z newyorkského Manhattanu, která ve svých dílech už po desetiletí zobrazuje feministické motivy. Portálu INFO.CZ poskytla z místa svoje svědectví i fotografie.

Na pochod žen dorazilo do Washingtonu pět set tisíc lidí. Co prožíváte uprostřed takového davu?

Pochod je báječný, protože všechny velice ujišťuje v tom, že to, co děláme, je správné. Všechny nás to povzbuzuje. Každý je tu velice přátelský, všichni jsme šťastní, že společně kráčíme, vytvářejí se zde dokonce nová přátelství.

Kde se přesně nacházíte vy?

Jsem se svými přáteli uprostřed toho všeho, jdeme a jdeme a bavíme se s lidmi okolo. Je to celé velmi emotivní v tom nejpozitivnějším slova smyslu.

Pořadatelé se nechali slyšet, že mají obavy o bezpečnost davu. Děje se něco kolem vás?

Pochod je naprosto bezpečný. Nevnímám žádné násilí a i policisté jsou zcela přátelští. V průvodu jsou děti, staří lidé i lidé na vozíku. Viděla jsem dokonce slepce, kterého vedl jeho pes. Lidé zpívají a skandují. Hráli tu bubeníci, slyšeli jsme skvělou jazzovou kapelu z New Orleans a každý tančil. Na zemi není žádný nepořádek, připravené toalety jsou čisté, každý každého plně respektuje.

Čekala jste takovou účast?

Nikdo nečekal tak obří dav. Pro všechny bylo veliké překvapení, kolik lidí přišlo. Je zde mnohem mnohem více lidí než při protestech proti vietnamské válce.

Pořadatelé zrušili plánovaný průvod. Co se tedy děje teď?

Původně se mělo jít ulicí k Bílému domu, ale poté, co přišlo tolik lidí, je to prostě nemožné. Lidé se i tak pokusili k Bílému domu dostat. Já tam ani nevyrazila, i tak jsem strávila v davu pět hodin. Vypadá to, že pochod bude pokračovat hodiny a hodiny. Lidé sem přijeli z celé země, potkala jsem dokonce někoho z Aljašky.

Jak změní dnešní den a tento pochod život obyčejných Američanů?

Lidé jsou velmi rozzlobení, a proto jich tolik přišlo. Přišli dokonce takoví, kteří nikdy nedemonstrovali. Lidé se bojí Trumpa a jeho gangu. Tohle je mnohem víc než jen demonstrace, tohle je mocný protest proti Trumpovi a jeho reakcionářským myšlenkám. A je to také silný vzkaz pro Demokratickou stranu, aby se víc brala za lidská práva – a z mého osobního pohledu je to také vzkaz, aby se posunula víc doleva.

Co znamená tahle demonstrace konkrétně pro vás?

Osobně jsem vzrušená, šťastná a plná energie ze všech těch událostí dnešního dne. Je to pocta americkému lidu a já jsem hrdá, že jsem jeho součástí. Také si myslím, že být právě tímto způsobem veřejně aktivní je výborný vzor pro naše děti, v mém případě pro moji vnučku. Věřím, že dnešní protest je historická událost. Nejen Amerika, ale celý svět musí vědět, že Američané mohou a chtějí vystoupit proti nebezpečným tyranům. Tento protest je tedy pravděpodobně jen prvním z mnoha.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744