Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané zakáží ruským diplomatům volný pohyb po USA, tvrdí Izvestija

Američané zakáží ruským diplomatům volný pohyb po USA, tvrdí Izvestija

Spojené státy by mohly omezit pohyb ruských diplomatů v USA v reakci na nedávné rozhodnutí Kremlu o snížení stavu amerických diplomatických pracovníků v Rusku. Napsal to dnes list Izvestija s odkazem na své diplomatické zdroje. Ruské ministerstvo zahraničí koncem července vyzvalo Spojené státy, aby do 1. září omezily svůj personál na velvyslanectví a konzulátech v Rusku o 755 pracovníků.

Ruští diplomaté působící v USA jsou povinni informovat tři pracovní dny předem ministerstvo zahraničí USA o cestě na vzdálenost větší než 25 mil, tedy 40 kilometrů, uvádí Izvestija. Povinnost se nevztahuje na diplomaty ve vyšších funkcích. Od počátku září by možnost volného pohybu mohla být omezena na deset až patnáct mil a vztahovat by se mohla na veškerý diplomatický personál, uvádí ruský list.

Ruské rozhodnutí snížit počet pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě a tří amerických generálních konzulátů bylo odpovědí na nový americký sankční zákon, který omezuje možnosti obchodní spolupráce USA s Ruskem. Jádrem diplomatické přestřelky mezi Washingtonem a Moskvou je americký nesouhlas s ruským vměšováním na Ukrajině a tvrzení USA o údajném zasahování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb.

Minulý týden ruský list Kommersant napsal, že Spojené státy v reakci na snížení svého diplomatického aparátu v Rusku vyzvou Moskvu k uzavření jednoho z jejích konzulátů v USA. Spojené státy mají v Rusku tři generální konzuláty, a to v Petrohradě, Jekatěrinburgu a Vladivostoku. Ruské konzuláty jsou v USA čtyři - v New Yorku, San Francisku, Seattlu a Houstonu. Jeden z nich budou muset podle Kommersantu Rusové uzavřít.

Na spekulace dnes reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Moskevskému rozhlasu řekla, že Rusko už dávno Američanům nabízelo, aby v Rusku otevřeli čtvrtý generální konzulát. Washington to ale odmítal a „Američané tak sami nechtěli přistoupit na paritu v konzulárním zastoupení“, řekla Zacharovová.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1