Američané zkouší novou taktiku proti Pekingu. Radí zemím, jak se nenechat zlikvidovat čínskými půjčkami | info.cz

Články odjinud

Američané zkouší novou taktiku proti Pekingu. Radí zemím, jak se nenechat zlikvidovat čínskými půjčkami

Američtí poradci pomohli podle deníku The Wall Street Journal Barmě získat lepší podmínky při spolupráci s Čínou a její společností CITIC a vyhnout se neúnosnému  zadlužení u čínských institucí. Spojené státy se tímto postupem snaží omezit čínský vliv. Konglomerát CITIC působí v mnoha zemích a ovládl mimo jiné investice čínské firmy CEFC v Česku.

Původně čínský státní konglomerát CITIC plánoval v Barmě projekty v hodnotě 7,3 miliardy dolarů. Nakonec ale půjde o částku znatelně nižší - 1,3 miliardy. Podle listu The Wall Street Journal k tomu přispěli američtí experti a má to být nový recept Washingtonu, jak omezit čínský vliv v oblasti Asie a Pacifiku.

V čem byl problém? Čína investuje v Barmě do stavby přístavu, železnic, ekonomických zón, energetiky a těžby. Jde o investice v rámci čínské Nové hedvábné stezky, která má propojit Čínu s Evropou a Afrikou. Jenže tyto dílčí projekty jsou často naddimenzované, odhady jejich návratnosti jsou příliš optimistické a končí vysokým zadlužením dané země, která tak zůstává Pekingu na milost.

Čínské instituce a podniky sice nabízejí na první pohled výhodné půjčky, ale ty zároveň fungují tak trochu jako „hypotéka“, kdy daná země musí ručit silnicemi, železnicemi, strategickou infrastrukturou či částí svého území. Pokud jsou projekty prodělečné nebo daná vláda nedokáže splácet Číňanům své dluhy, Peking snadno vydělá.

INFOGRAFIKA: Nová Hedvábná stezkaINFOGRAFIKA: Nová Hedvábná stezkaautor: INFO.CZ

Čína tímto způsobem posílila svůj vliv například v africkém Džibuti nebo na Papui Nové Guinei. V případě Srí Lanky, která nebyla schopná splácet dluhy, čínští investoři získali tamní přístav Hambantota. A už před zahájením projektu nové Hedvábné stezky získala Čína od Tádžikistánu část sporného území výměnou za odpuštění dluhů.

Pro politiky z rozvojových zemí bylo ovšem těžké čínské nabídky odmítnout. Šlo přece jen o peníze na projekty, které daná země často potřebovala a které šlo „prodat“ voličům. Neexistovala přitom žádná (zdánlivě) podobně výhodná alternativa.

Američané mlčeli

Spojené státy sice dlouhodobě čínské projekty kritizovaly, ale samy nenabízely žádnou náhradu. Americká vláda na rozdíl od Pekingu nemůže nařídit svým podnikům investovat v určitých zemích nebo nutit soukromé americké banky, aby půjčovaly peníze na základě politických požadavků vlády. A americká rozvojová pomoc nemohla konkurovat objemu čínských půjček.

Nyní ale podle listu The Wall Street Journal přišel Washington s tím, že jeho experti budou radit jednotlivým zemím, které čínské projekty jsou pro ně výhodné. Tak, aby se zbytečně nezadlužily a nedostaly se pod čínský vliv. Prvním případem je Barma, kde poradci pomohli vylepšit podmínky čínsko-barmských smluv. Další země by měly následovat. Spojené státy při tom spolupracují s dalšími západními zeměmi, jako je Velká Británie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud