Američanka měla na twitteru kritizovat Mugabeho. Hrozí jí až 20 let vězení | info.cz

Články odjinud

Američanka měla na twitteru kritizovat Mugabeho. Hrozí jí až 20 let vězení

Zimbabwské úřady dnes obvinily z podvratné činnosti zatčenou Američanku, která se údajně na internetu vyjádřila nelichotivě o autoritativním prezidentovi země Robertu Mugabemu. Informovala o tom agentura AP.

Pětadvacetiletá Martha O'Donovanová je podezřelá, že na twitter napsala zprávu: „Jsme vedeni sobeckým a nemocným mužem.“ Její právník Obey Shava agentuře AP řekl, že za to čelí obvinění z urážky prezidenta a rozvracení vlády. Za posledně zmíněný delikt hrozí až 20 let vězení.

O'Donovanová obvinění popřela jako „neopodstatněná a zlovolná“. Shava řekl, že Američanka v Zimbabwe pracuje pro místní sociální médium Magamba TV, které se zaměřuje na mladou generaci.

Shava spolupracuje s organizací Právníci Zimbabwe pro lidská práva. Ta tvrdí, že zastupovala až 200 lidí, kteří si v posledních letech vyslechli obvinění z urážky prezidenta.

Mugabe řídí bývalo britskou kolonii na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980. Příští rok chce opět kandidovat v prezidentských volbách.

Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize. Země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud