Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američanům přistěhovalci nevadí. Vůči uprchlíkům už tak vstřícní nejsou

Američanům přistěhovalci nevadí. Vůči uprchlíkům už tak vstřícní nejsou

Dvě třetiny Američanů si nepřejí zpřísnit podmínky přistěhovalectví do USA, v případě přijímání uprchlíků takto vstřícný postoj ale zastává méně než polovina amerických respondentů. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu agentury AP a společnosti NORC.

Únorové sondáže se zúčastnilo 1 004 dospělých Američanů. 67 procent z nich se domnívá, že výhody legálního přistěhovalectví do USA převažují nad riziky. Naopak 31 procent oslovených hrozby plynoucí z imigrace vnímá jako příliš veliké, proto by upřednostnili její omezení.

V otázce přijímání uprchlíků jsou Američané obezřetnější. Podle 46 procent respondentů výhody překonávají rizika, zatímco podle 52 procent účastníků ankety jsou uprchlické programy příliš nebezpečné, takže by bylo dobré je utlumit.

Americký prezident Donald Trump považuje současný imigrační model za riziko pro bezpečnost Spojených států. V pondělí proto podepsal nový dekret, který na 90 dní zakazuje vydávání víz občanům šesti většinově muslimských zemí a který na 120 dní pozastavuje všechny americké azylové programy. Nařízení nahrazuje podobný dekret z ledna, který zablokovaly soudy, a začne platit od 16. března.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link