Články odjinud

Americká bitva kvůli Trumpově napojení na Moskvu: Klíčové body výbušné zprávy demokratů

Americká bitva kvůli Trumpově napojení na Moskvu: Klíčové body výbušné zprávy demokratů

Vždycky, když se z hledání pravdy stává politická otázka, demokracie pláče. V zápalu vášnivých debat totiž často samotný boj o pravdu zapadne a je odsunutý na vedlejší kolej. Místo něj se do popředí dostávají jiné, akutálnější motivy: volební preference, nabubřelá ega a ohrožené kariéry. Jeden takový boj o pravdu se nyní odehrává ve Spojených státech. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller – nestranný odborník s perfektní reputací, kdysi nadšeně odkývaný oběma polovinami politického spektra – se snaží objasnit možnou spolupráci Trumpovy volební kampaně s ruskými operativci. Republikáni nicméně k jeho vyšetřování minulý měsíc vydali zvláštní memorandum, ve kterém jeho postupy napadali. Demokraté si to nechtěli nechat líbit a nyní vydali vlastní odpověď na republikánský pamflet. Analyzovali jsme jej za vás.

Desetistránkové, přibližně z jedné desetiny začerněné memorandum Demokratické strany se soustředí zejména na dvě klíčové otázky. Primárně odpovídá Republikánům na otázku, kdy začala FBI sledovat bývalého Trumpova poradce Cartera Page. A že sledování bylo oprávněné, což Republikáni neuznávají. Demokraté však tvrdí, že důvod ke sledování byl – a to pořádný. Tím důvodem byly styky poradce s ruskými činiteli i fakt, že Page ruská rozvědka již dříve oslovila ke spolupráci. To byl ostatně i důvod, proč vůbec soudy sledování povolily. 

Page rozhodně nebyl běžný poradce, jak si ho veřejnost představuje. Jak tvrdí demokratické memorandum, Page žil mezi lety 2004 a 2007 v Moskvě, kde obchodoval s ruskou státní společností Gazprom. Už někdy tehdy se jej ruská rozvědka snažila naverbovat do svých řad, výsledek této snahy stejně jako rok oslovení je nicméně v memorandu začerněn. Dokument nicméně dodává, že Page nicméně zůstal „v zájmu ruských zpravodajských služeb.“ Uvádí rovněž podezřelou aktivitu Page poté, co se v roce 2016 stal poradcem Donalda Trumpa a jeho prezidentské kampaně. 

Druhým významným bodem, kde memorandum Demokratů rozporuje předešlý dokument Republikánů, je otázka načasování. Strana s oslíkem ve znaku tvrdí, že dokumenty a zjištění bývalého špiona Christophera Steela neovlivnily rozhodnutí FBI začít vyšetřovat možné propojení Trumpovy kampaně s Kremlem. Ve skutečnosti totiž FBI dostala tyto dokumenty až sedm týdnů poté, co své vlastní vyšetřování zahájila. 

Christopher Steele je bývalý britský špion, který zjistil, že se Kreml snaží pomoci Donaldu Trumpovi do prezidentské funkce. Problém však byl v tom, že Steele byl placený i z peněz Trupovy protivnice Hillary Clintonové, což jeho zprávu učinilo potenciálně politicky motivovanou. Současné memorandum Demokratické strany nicméně tvrdí, že spuštění vyšetřování FBI s jeho zprávami nesouviselo a že FBI, tak i americké ministerstvo spravedlnosti (DoJ) Steelovy zprávy ověřovali z mnoha úhlů a shledali je hodnověrnými. Demokraté rovněž vyvracejí tvrzení, že by DoJ za Steelovy dokumenty zaplatilo.

Zpráva rovněž odpovídá na několik menších přešlapů republikánské zprávy. Tvrdí například, že Bruce Ohr nebyl kontaktem Christophera Steela na ministerstvu spravedlnosti, objasňuje také spojení mezi Pagem a dalším bývalým poradcem Donalda Trumpa, Georem Papadopoulosem.

Americký prezident Donald Trump obsah zprávy Demokratů jasně odsoudil. „Je to totální politický a právní propadák,“ uvedl na sociální síti Twitter. „Jenom to potvrzuje všechny ty hrozné věci, které se staly,“ dodal.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud