Americká televize nepravdivě uváděla, že v Quebeku útočil Maročan. „Podporujete rasismus,“ zní z Kanady | info.cz

Články odjinud

Americká televize nepravdivě uváděla, že v Quebeku útočil Maročan. „Podporujete rasismus,“ zní z Kanady

Nedělní útok v quebecké mešitě spáchal 27letý kanadský student Alexandre Bissonnette. Americká televize Fox News přesto až do včerejšího večera na twitteru nepravdivě informovala, že teroristou je muž marocké národnosti. Chybný tweet televize stáhla až na oficiální žádost ředitelky komunikace kanadského premiéra. 

Americká televize Fox News na svém twitteru v pondělí krátce po útocích v Quebecu uvedla, že pachatelem je muž z Maroka. Součástí tweetu byla i fotografie kanadského premiéra Justina Trudeaua s textem „Odsuzujeme tento teroristický útok spáchaný na muslimech v jejich útočišti a centru modliteb“.

Na twitteru zůstala tato zpráva i po tom, co vyšlo najevo, že v mešitě vraždil kanadský student. Televize Fox zprávu nezměnila ani nesmazala, dokud o to oficiálně nepožádala ředitelka komunikace kanadského premiéra Kate Purchaseová. „Tyto tweety, které Fox News uveřejnila a stále nesmazala, hanobí památku šesti obětí a jejich rodin, protože šíří lživé informace. Musíme se nadále zaměřit na to, abychom udrželi naše obyvatele v bezpečí a ne, abychom se je snažili rozdělit. Z těchto důvodů žádáme, abyste zprávu smazali nebo upravili,“ uvedla Purchaseová v prohlášení, které zveřejnila na sociálních sítích. Televize následně dotyčný tweet smazala.

Zmatky kolem podezřelého pachatele vznikly proto, že kanadská policie kvůli útoku zadržela a vyslýchala dva muže. Jedním byl skutečný vrah, Kanaďan Bissonnette a druhou osobou byl svědek, který se narodil v Maroku. Reportéři Fox News mylně předpokládali, že Maročan byl útočníkem, ještě před tím, než k tomu úřady cokoli směrodatného sdělily, a proto vypustili nepravdivou zprávu. Ani po upřesnění informací o skutečném útočníkovi, ale televize nepravdivý post nestáhla.

Útok na mešitu v Quebecu spáchal 27letý student Alexandre Bissonnette. Zemřelo při něm šest lidí, 19 bylo zraněno. Policie útočníka zatkla a nyní šetří jeho motivy. Bissonnette byl údajně nacionalista, stoupenec Trumpa a francouzské pravicové političky Marie Le Penové. Přestože čin Bissonnettovy blízké překvapil, zároveň potvrzují, že vystupoval jako rasista a xenofob. Byl prý velmi tichý a uzavřený, aktivní hudebník, milovník videoher a člen univerzitního šachového klubu. Na quebecké univerzitě studoval politologii a antropologii.

Útočník nyní čelí obviněním ze šesti vražd a pěti pokusů o vraždu. Vyšetřovatelé váhají, zda mají vznést obvinění i co se týče terorismu, jeho definice totiž není úplně jasná. Aby experti čin vyhodnotili jako terorismus, požadují zpravidla například nějaký písemný manifest útočníka, který čin vysvětluje. „Byl to násilný akt, který byl zaměřený na určitou skupinu obyvatel a cílem bylo této skupině ublížit a zastrašit je. To podle mě naplňuje definici terorismu,“ uvedl kanadský ministr vnitra Ralph Goodale.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud