Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká televize nepravdivě uváděla, že v Quebeku útočil Maročan. „Podporujete rasismus,“ zní z Kanady

Americká televize nepravdivě uváděla, že v Quebeku útočil Maročan. „Podporujete rasismus,“ zní z Kanady

Nedělní útok v quebecké mešitě spáchal 27letý kanadský student Alexandre Bissonnette. Americká televize Fox News přesto až do včerejšího večera na twitteru nepravdivě informovala, že teroristou je muž marocké národnosti. Chybný tweet televize stáhla až na oficiální žádost ředitelky komunikace kanadského premiéra. 

Americká televize Fox News na svém twitteru v pondělí krátce po útocích v Quebecu uvedla, že pachatelem je muž z Maroka. Součástí tweetu byla i fotografie kanadského premiéra Justina Trudeaua s textem „Odsuzujeme tento teroristický útok spáchaný na muslimech v jejich útočišti a centru modliteb“.

Na twitteru zůstala tato zpráva i po tom, co vyšlo najevo, že v mešitě vraždil kanadský student. Televize Fox zprávu nezměnila ani nesmazala, dokud o to oficiálně nepožádala ředitelka komunikace kanadského premiéra Kate Purchaseová. „Tyto tweety, které Fox News uveřejnila a stále nesmazala, hanobí památku šesti obětí a jejich rodin, protože šíří lživé informace. Musíme se nadále zaměřit na to, abychom udrželi naše obyvatele v bezpečí a ne, abychom se je snažili rozdělit. Z těchto důvodů žádáme, abyste zprávu smazali nebo upravili,“ uvedla Purchaseová v prohlášení, které zveřejnila na sociálních sítích. Televize následně dotyčný tweet smazala.

Zmatky kolem podezřelého pachatele vznikly proto, že kanadská policie kvůli útoku zadržela a vyslýchala dva muže. Jedním byl skutečný vrah, Kanaďan Bissonnette a druhou osobou byl svědek, který se narodil v Maroku. Reportéři Fox News mylně předpokládali, že Maročan byl útočníkem, ještě před tím, než k tomu úřady cokoli směrodatného sdělily, a proto vypustili nepravdivou zprávu. Ani po upřesnění informací o skutečném útočníkovi, ale televize nepravdivý post nestáhla.

Útok na mešitu v Quebecu spáchal 27letý student Alexandre Bissonnette. Zemřelo při něm šest lidí, 19 bylo zraněno. Policie útočníka zatkla a nyní šetří jeho motivy. Bissonnette byl údajně nacionalista, stoupenec Trumpa a francouzské pravicové političky Marie Le Penové. Přestože čin Bissonnettovy blízké překvapil, zároveň potvrzují, že vystupoval jako rasista a xenofob. Byl prý velmi tichý a uzavřený, aktivní hudebník, milovník videoher a člen univerzitního šachového klubu. Na quebecké univerzitě studoval politologii a antropologii.

Útočník nyní čelí obviněním ze šesti vražd a pěti pokusů o vraždu. Vyšetřovatelé váhají, zda mají vznést obvinění i co se týče terorismu, jeho definice totiž není úplně jasná. Aby experti čin vyhodnotili jako terorismus, požadují zpravidla například nějaký písemný manifest útočníka, který čin vysvětluje. „Byl to násilný akt, který byl zaměřený na určitou skupinu obyvatel a cílem bylo této skupině ublížit a zastrašit je. To podle mě naplňuje definici terorismu,“ uvedl kanadský ministr vnitra Ralph Goodale.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744