Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká ústava ženám možná zaručí rovná práva. Po desetiletích chybí souhlas jediného státu

Americká ústava ženám možná zaručí rovná práva. Po desetiletích chybí souhlas jediného státu

Zákonodárci ve státě Illinois ve středu schválili dodatek k americké Ústavě, který zaručuje rovný přístup k lidem bez ohledu na jejich pohlaví. Chybí tak již souhlas pouze jediného státu, aby legislativa vstoupila v platnost. Příběh dodatku je však složitější. Kongres jej schválil už v roce 1972.

Je to jeden z nejdelších příběhů americké politiky. Debatovat se o dodatku zaručujícím rovnoprávnost mužů a žen začalo již ve 20. letech minulého století. Po desetiletích sporů se kongres v roce 1972 rozhodl dodatek schválit.

Návrh ústavně zaručoval rovnost obou pohlaví. Takové ustanovení dosud v základním dokumentu Spojených států chybí. Rovnoprávnost řeší například 19. dodatek, který unie ratifikovala v roce 1920. Jenže ten se týká pouze volebního práva pro ženy, nikoli rovnoprávnosti jako celku.

Tzv. ERA (Equal Rights Amendment) to měl napravit. Jenže narazil hlavně na tradičně konzervativním americkém Jihu. Během prvních 10 let, které byly zákonem vyhrazeny pro jeho ratifikaci, jej schválilo pouze 35 států. Aby začal dodatek platit, musely by se přidat ještě tři. Od roku 1977 se však dlouhých čtyřicet let nenašel nikdo další.

Zdánlivě mrtvý legislativní proces ožil až loni, když v březnu ERA stvrdili nevadští zákonodárci. Letos 30. května se k nim přidal i stát Illinois. V současnosti tak chybí už jen, aby svůj názor změnil jeden ze třinácti států, které dosud souhlas nedaly. Mezi nimi jsou například Florida, Georgia, Louisiana, Virginie nebo Arkansas.

„Je těžké posilovat postavení žen, když nejsou součástí naší Ústavy. ERA je jednoduše to, co potřebujeme k ochraně ženských práv,“ prohlásila herečka Alyssa Milanová, která byla jednou z hlavních tváří kampaně proti sexuálnímu obtěžování MeToo.

I pokud by se jeden ze států rozhodl dodatek ratifikovat, stále ještě nemusí začít platit. Spory se vedou o to, zda je možné jej schválit, ačkoli vypršela doba, kterou pro to Kongres určil. Příznivci dodatku poukazují na případ 27. dodatku, který Kongres schválil v roce 1789, ale ratifikace úspěšně skončila až v roce 1992, kdy svůj souhlas daly Alabama a Missouri. Kongres by podle zastánců návrhu mohl časový limit zpětně odstranit a státům umožnit hlasovat znovu nebo uznat jejich předchozí potvrzení.

Chybějící dodatek neznamená, že by americké právo ženy nechránilo nebo je dokonce diskriminovalo. Spíše jde o nejvyšší formu uznání rovnoprávnosti obou pohlaví. Některé státy již dávno před schválením ERA přijaly vlastní legislativu, která práva žen upravuje.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1