Články odjinud

Americká vláda schválila prodej stíhaček F-16 na Slovensko, mají nahradit dosluhující stroje MiG-29

Americká vláda schválila prodej stíhaček F-16 na Slovensko, mají nahradit dosluhující stroje MiG-29

Vláda USA schválila možnost prodeje stíhaček F-16 Slovensku, kde by mohly nahradit dosluhující ruské stroje MiG-29. Podle slovenských médií se ale Bratislava dosud nerozhodla, zda americké letouny koupí, protože stále jedná o pronájmu švédských stíhaček JAS 39 Gripen.

Slovensko již za předchozí vlády v roce 2015 začalo vyjednávat se Švédskem o pronájmu gripenů, které používá i česká armáda. Nynější slovenský ministr obrany Peter Gajdoš loni novinářům ale řekl, že jednání musela začít od začátku, protože švédská strana nemá zájem o pronájem letových hodin, jak tomu bylo v případě Česka. Mezitím země dostala nabídku na dodávku amerických stíhaček.

Podle AFP dala vláda prezidenta Donalda Trumpa zelenou prodeji 14 strojů F-16, náhradních dílů a raket vzduch-vzduch za 2,91 miliardy dolarů (60 miliard korun) na Slovensko. O možné zakázce pro výrobce Lockheed Martin informovala Kongres, jehož schválení dodávka na Slovensko podléhá.

„Nynější slovenské stíhací letouny nejsou schopny součinnosti s americkými silami ani s regionálními spojenci,“ uvedlo ministerstvo obrany USA v důvodové zprávě. Zároveň informovalo, že vláda schválila i zbrojní dodávky dalším americkým spojencům Španělsku a Británii.

Slovenský list Denník N dnes napsal, že o schválení slovenského kontraktu bude americký Kongres jednat v nejbližších dnech. Součástí dohody má být i návrh splátkového kalenádáře. Američané podle slovenského listu nabízejí Bratislavě nejmodernější verzi F-16, která dosud není v sériové výrobě.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867