Americká zbrojařská lobby se utápí v krizi. Ničí ji vyšetřování i vnitřní rozkol | info.cz

Články odjinud

Americká zbrojařská lobby se utápí v krizi. Ničí ji vyšetřování i vnitřní rozkol

Americká zbrojařská lobby čelí největší krizi od 90. let minulého století. Národní střelecká asociace (NRA) se dostala do problémů poté, co ji začaly vyšetřovat úřady státu New York. Kauzy odkryly souboj o moc uvnitř vlivné organizace a prozatím skončily pádem prezidenta NRA Olivera Northa.

Před třemi roky byla NRA na vrcholu. Byly to i její peníze, které dostaly do Bílého domu Donalda Trumpa, z nějž se následně stal jeden z nejzarytějších zastánců zbrojařských zájmů. I jeho letošní projev na výroční konferenci NRA doprovázela přátelská atmosféra a Trump v něm slíbil mimo jiné odstoupení od mezinárodní dohody regulující obchod se zbraněmi. Právě tu NRA dlouhodobě kritizovala.

Jenže plácání po zádech s šéfem Bílého domu bylo jen kulisou pro tvrdou bitvu, která momentálně probíhá uvnitř asociace. Nutno dodat, že vliv NRA už zdaleka není tak velký jako ve zmíněném roce 2016. Po sérii krvavých útoků, které vyvrcholily loni v únoru zabitím 17 studentů střední školy ve Floridském Parklandu, ustoupila do defenzivy.

Například do loňských voleb investovala zhruba 9 milionů dolarů, což je asi třikrát méně peněz než o čtyři roky dříve. Pokles přišel navzdory tomu, že v kampani čelila tvrdé kritice. A dokonce i sám Trump připustil ústupek v podobě zákazu doplňku, který z dostupných poloautomatických zbraní umožňoval dělat automatické.

NRA je nyní uprostřed mocenského boje dvou skupin. První, v jejímž čele je dlouholetý výkonný ředitel asociace Wayne LaPierre, zatím vítězí nad druhou partou reprezentovanou dosavadním prezidentem NRA Oliverem Northem. Ten na konferenci pod tlakem oznámil, že nehodlá pokračovat ve funkci. „Doufal jsem ve druhý roční mandát, ale nyní jsem informovaný, že se tak nestane,“ dodal zklamaně North.

Jeho konec urychlilo vyšetřování, které spustily úřady státu New York. Podle informací listů Wall Street Journal a New York Times by se mělo týkat údajných finančních machinací mezi NRA a jejími dodavateli, tedy záležitosti, která NRA znepokojuje už od minulého roku. Redaktoři New York Times například popsali, jak k NRA putují peníze v řádech milionů dolarů z její charitativní nadace, což vedlo k podezření z daňových podvodů.

„NRA bude plně spolupracovat na vyšetřování jejích financí. Je na to připravena a má plnou důvěru ve své účetní postupy a závazek na řádné správě věcí veřejných,“ prohlásil v sobotu právní zástupce NRA William Brewer.

Infografika dne: NRAInfografika dne: NRAautor: Info.cz

Zbrojaři v rámci příprav na možné problémy už loni začali zkoumat své smlouvy. Krok spustil silnou rozepři mezi LaPierrem a oklahomskou firmou Ackerman McQueen. NRA po společnosti požadovala, aby jí odhalila své finanční záznamy, což se u Ackermanů nesetkalo s pochopením. Spor vedl k žalobě, kterou NRA podala na firmu tento měsíc.

Ackerman McQueen mimo jiné stojí za známým kontroverzním kanálem NRATV. Jeho produkce silně a mnohdy bizarní formou prosazuje co nejméně regulací pro obchod se zbraněmi a vyjadřuje se i k dalším společenským tématům. Zastává ultrakonzervativní postoje a v minulosti se nezdráhala použít například motivy Ku Klux Klanu. I kvůli tomu je NRATV trnem v oku také některým členům představenstva asociace.

Právě spor mezi LaPierrem a Ackermany stál místo prezidenta NRA Northa. Ten minulý týden sdělil představenstvu, že zřídil krizový výbor a začal vyšetřovat několik nových obvinění, která zahrnovala i dary od partnerských firem pro LaPierra. Dlouholetý šéf asociace měl mezi lety 2004 a 2017 dostávat například drahé obleky nebo další luxusní zboží. North jej kvůli tomu vyzval k rezignaci.

LaPierre vzápětí přešel do protiútoku. Obvinil Northa, že je loutkou Ackermanů, kteří mu mají údajně platit miliony dolarů ročně. North měl LaPierrovi vyhrožovat zveřejněním kompromitujících materiálů zahrnujících například případy sexuálního obtěžování, pokud z funkce neodejde.

Není jisté, zda North skutečně měl takové důkazy v ruce. Sám se k věci pro média nevyjadřuje. Jedinými dvěma ověřitelnými fakty v celé spletité kauze tedy zůstávají, že NRA bude muset hledat nového prezidenta a bránit se vyšetřování mířícímu na její nejcitlivější místa. Klíčovou otázkou navíc je, nakolik krize ovlivní schopnost NRA promluvit do nadcházejících prezidentských voleb, které mohou její pozici ještě více oslabit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud