Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americké drony nad Afrikou. Mají zničit islamisty a bránit migraci, mají šanci na úpěch?

Americké drony nad Afrikou. Mají zničit islamisty a bránit migraci, mají šanci na úpěch?

Procházejí tudy migranti do Evropy, ukrývají se zde radikální islamisté. Pracují tu pašeráci cigaret i otrokáři obchodující s běženci. Sahara je nehostinný kraj, kde se daří smrti i nelegálnímu obchodu. I proto v pouštním Nigeru vzniká americká základna pro řízení dronů a země regionu se dohodli na společné ostraze hranic. Bude to ale stačit? A jak dlouho Američané v Nigeru vydrží?

Bývá označováno za africkou metropoli pašeráků zboží i lidí. Nigerské město Agadés má zhruba 120 tisíc obyvatel, starou mešitu, novou univerzitu a dlouhou tradici v subsaharském obchodě - leží na jižním okraji pouště. Také proto je místem, odkud se na riskantní cestu k libyjskému pobřeží Středozemního moře vydávalo - a zřejmě dosud vydává - nejvíce migrantů ze subsaharské Afriky.

Mapa AfrikaMapa Afrikaautor: Info.cz

V okolí Agadésu se pak těží uran, který tvoří téměř tři čtvrtiny exportu Nigeru. Nyní ale městu i zemi přibyl další významný zdroj obživy, totiž americká základna známá jako Niger Air Base 201. V tomto táboře teď stovky amerických vojáků s pomocí místních budují letiště, odkud by ještě letos měly (kromě jinýého) startovat i drony typu MQ-9 Reaper a pilotované letouny C-17 Globemaster III.

Stroj Reaper řízený ze země vydrží ve vzduchu až 16 hodin, pokud ovšem nese všechny zbraně. Bez nich - tedy na pozorovatelské misi - vydrží putovat až třicet hodin a dolet má přes 1800 kilometrů. Jinými slovy: dokáže přehlédnout tu oblast Sahary a polopouštního Sahelu, ve které se pohybují nejen migranti a pašeráci, ale i stále nebezpečnější islámští radikálové.

720p 360p
PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí

Sahara i Sahel už jsou bojištěm islámské války

Afrika zůstává stanou zájmu některých armád i většiny médií, přesto je specialistům jasné, že se Sahara i Sahel už staly novým bojištěm islámské války. Třeba i pro ty radikály afrického původu, kteří museli utéct z blízkovýchodních konfliktů. Přidávají se k místním skupinám, z nichž některé bez rozpaků a rychle mění role: z pašeráků a banditů se stávají programoví islamisté a naopak, přičemž ideologickou motivaci není vždy snadné zhodnotit.

Kupříkladu jednooký alžírský radikál Mochtár Belmochtár, který je na poušti doma, prošel řadou džihádistických bitev třeba i v Afghánistánu. A byl to on, kdo svou skupinu připojil ke globální teroristické síti Al-Káida. Ten samý člověk získal přezdívku „Pan Marlboro", a to pro stěží uvěřitelné objemy cigaret, které přes písek propašoval.

Belmochtár je pravděpodobně opravdu oddaným radikálem, což nelze s jistotou říci o jeho obchodních partnerech. Přes Saharu se kromě tabáku, zbraní i dalšího zboží pašují prý také drogy, které mají muslimové zapovězeny. Podle některých zpráv tudy dokonce kolumbijské kartely přepravovaly do Evropy kokain. Ten vyložili v africkém písku, odkud je pašerácko-islamistické gangy přepravili ke Středozemnímu moři. Zde si je už převzali vyslanci evropských mafií.

Vědí Američané, kde všude bojují  jejich vojáci? 

Jakkoli se experti schodují, že zpravodajské infromace z této části Afriky jsou pro střet s globálním džihádem důležité, prodat takové akce západní veřejnosti není snadné.

„Častější starty dronů nám jistě poskytnou mnohem více dat,“ říká pro list The New York Times bezpečnostní expert P. W. Singer. „Zároveň to ale znamená větší americké angažmá ve zdejších operacích. Přičemž jen málo obyvatel USA tuší, že v tomto odlehlém regionu jejich armáda vůbec je," dodává Singer. Jen v Nigeru je nyní osm set amerických vojáků a nová základna pro drony bude Washington stát 110 milionu dolarů.

MigraceMigraceautor: Info.cz

Nadějí pro Západ může být, že se k obraně vlastních hranic (a tak i suverenity) mobilizují samy africké státy. Posledního květnového dne se sešli zástupci Nigeru, Libye, Čadu a Súdánu, aby uzavřeli novou bezpečnostní dohodu. Evropě jí prezentují jako počin, který bude bránit migraci, USA tyto státy ujišťují o oddaností v boji s terorem. Jde ale také o podloudnictví: v rozbouřené středomořské Libyi vlády část zboží subvencují, což z nich činí výhodný pašerácký artikl jižněji v Africe.

Niger, Libye, Čad i Súdán se shodly na společných hraničních patrolách i velícím centru. Úmluva je přelomová také v tom, že při ochraně společných hranic dovoluje nasazení cizích jednotek. Afričtí vojáci prý ale stojí hlavně o logistickou podporu a výcvik, nikoli o hlídkující vojáky.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1