Články odjinud

Americké námořnictvo se bude kvůli nehodám torpédoborců soudit se svými kapitány

Americké námořnictvo se bude kvůli nehodám torpédoborců soudit se svými kapitány

Americké námořnictvo hodlá obžalovat z trestného činu několik členů mužstva včetně velitelů dvou amerických vojenských lodí, které se loni srazily s jinými plavidly. Při nehodách přišlo o život 17 námořníků. Velitelé plavidel jsou obviněni ze zanedbání povinností, ohrožení lodě a ze zabití, informoval mluvčí námořnictva.

Podle vyšetřovatelů se dalo oběma nehodám předejít. Námořnictvo už kvůli incidentům odvolalo osm svých představitelů včetně velitele 7. flotily viceadmirála Josepha Aucoina a dalších velitelů, kteří sloužili v Tichém oceánu.

Loni v červnu se torpédoborec Fitzgerald u Japonska srazil s obchodní lodí a o život přišlo sedm námořníků. Později v srpnu pak další torpédoborec John S. McCain narazil v singapurských pobřežních vodách do ropného tankeru. Při tomto neštěstí se zabilo deset námořníků. První lodi velel Bryce Benson, druhé Alfredo Sanchez.

Námořnictvo oznámilo, že vznese tři druhy obžalob proti čtyřem členům velení lodě Fitzgerald, mezi nimiž bude Benson. Při nehodě byl zraněn, ale podle vyšetřovatelé opustil před kolizí lodní můstek. V případě druhého plavidla čelí obvinění Sanchez a jeden poddůstojník.

Námořnictvo ve své listopadové zprávě uvedlo, že příčnou nehod bylo pochybení velitelů, kteří zavčas nerozpoznali nebezpečí, a také špatně připravené posádky. Další zpráva obsahuje doporučení k nápravě, mezi nimiž je kvalitnější výcvik námořníků, školení v navigaci a zlepšení režimu, který zajistí námořníkům více spánku a omezí stres. 

 

Články odjinud