Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americké pokrytectví. USA nutí KLDR i Írán k likvidaci jaderných zbraní, samy vyvíjí nové

Americké pokrytectví. USA nutí KLDR i Írán k likvidaci jaderných zbraní, samy vyvíjí nové

Zatímco Írán a Severní Koreu se snaží přesvědčit, aby se jaderných programů vzdaly, ten svůj Spojené státy hodlají po letech omezování znovu rozšiřovat. Hájí se přitom právě severokorejskými plány a přidávají k nim i snahy Ruska. Pokrytectví přitom již dříve kritizoval například bývalý prezident Barack Obama.

Spojené státy v posledních dnech zesílily tlak na jaderné odzbrojení některých zemí. Prezident Donald Trump vypověděl dohodu s Íránem a jako záminku použil, že Teheránu usnadnila výrobu vlastní jaderné zbraně. Zároveň si na 12. června naplánoval do Singapuru schůzku se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Toho chce přesvědčit, aby zastavil svůj jaderný program.

USA však na odzbrojení tlačí pouze směrem ven. Doma se naopak Trumpova administrativa snaží navyšovat rozpočet projektů, které mají za cíl vyrobit novou generaci jaderných zbraní. Ironií osudu zrovna v den, kdy Trump oznamoval schůzku s Kimem, Pentagon a ministerstvo energetiky představily plány na expanzi střediska Savannah River Site v Jižní Karolíně.

To bylo určené k likvidaci starých jaderných zbraní a jejich přeměnu v zásobárnu energie pro americká města. Místo „šťávy do lamp“ se tu však bude tvořit nová generace zbraní s označením „pits.“ Jde o malou atomovou bombu, která však může být až tisíckrát silnější než bomba svržená na Hirošimu na konci druhé světové války.

Pentagon obhajuje své snahy severokorejskou hrozbou. Sněmovní podvýbor pro strategické síly, který plány ministerstva obrany posvětil, zase zmiňuje nové závody ve zbrojení mezi USA a Ruskem. O nich mluvil v březnu i prezident Trump. „Tento výbor ví, jak to Rusko má se svými jadernými zbraněmi. Je to strašidelné a děsivé,“ komentoval republikánský předseda podvýboru Mike Rodgers.

Spojené státy i Rusko však nyní brzdí dohoda New START, kterou v roce 2010 podepsal v Praze tehdejší americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medvěděv. Smlouva stanovila limit jaderných zbraní připravených k použití na 1550, tisíce dalších mají obě mocnosti ve skladech.

New START platí až do konce roku 2021. Pokud nedojde k dojednání nové dohody, mohou po tomto datu propuknout závody ve zbrojení naplno. Na to se nyní Američané snaží připravit. Kromě zmíněné Savannah River Site provozují také výzkumné středisko Los Alamos v Novém Mexiku.

Jaderné zbraně ve světěJaderné zbraně ve světěautor: Info.cz

Není to poprvé, co USA rozšiřují své jaderné kapacity, zatímco ostatní státty přesvědčují, aby se stejné vymoženosti vzdaly. Od roku 1970 například platí úmluva o zákazu vyrábět jaderné bomby pro státy, které je ještě neměly. Například Izrael, Pákistán a Indie se k ní ale nikdy nepřipojily. Severní Korea od ní odstoupila.

Americké pokrytectví ohledně jaderných zbraní kritizoval v minulosti i Trumpův předchůdce Obama. Říkal, že by USA neměly nutit jiné země vzdávat se svých programů a rozšiřovat přitom svůj vlastní. Jeho poradci později přiznávali, že prezidenta tlačili k ještě většímu omezení amerického arsenalu. Měli naději, že to povede ke snížení stavů i na straně Moskvy.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1