Americké vládě letos už podruhé došly peníze. Jednání v Kongresu se komplikují | info.cz

Články odjinud

Americké vládě letos už podruhé došly peníze. Jednání v Kongresu se komplikují

Americká vláda se už podruhé v tomto roce potýká s nedostatkem peněz. Američtí kongresmani se nedohodli na prodloužení provizorního financování, konečný termín vypršel o půlnoci místního času (dnes v 6:00 SELČ). Zhruba dvě hodiny poté Senát schválil navýšení rozpočtových výdajů, což řeší i financování vlády. Hlasovat bude nyní sněmovna. 

Senátoři nakonec prohlasovali společný návrh demokratů a republikánů na dvouleté financování vojenských a civilních projektů za stovky miliard dolarů. Schválení takového zákona by mělo vyřešit i opakující se problém krátkodobých rozhodnutí, která už čtyřikrát platnost zákona o vládním financování provizorně posunula. V lednu byla vláda tři dny bez peněz.

V Senátu si hlavu na poslední chvíli postavil republikán Rand Paul, který využil práva pozastavit hlasovací proceduru. Žádal, aby se kongresmani dohodli na zastřešení státního dluhu. Jeho limity chtěl totiž společný návrh republikánů a demokratů zrušit, aby bylo možné zvýšit rozpočtové výdaje o dohodnutých 300 miliard dolarů (přes šest bilionů korun).

Paul obvinil poslance, že chtějí „utrácet do bezvědomí“, a dal najevo, že bez schválení jeho návrhu souhlas k hlasování nedá. Podle senátních regulí musí se zahájením schvalovací procedury souhlasit všech sto senátorů. Nakonec se ale Paul nechal přesvědčit a Senát po krátkém přerušení schůze odhlasoval navýšení rozpočtových výdajů.

Na řadě je nyní Sněmovna. I tam ale rozpočtový balík k financování vojenských a civilních projektů za stovky miliard dolarů narazil na problémy, a to zprava i zleva. Vyznavači přísné rozpočtové kázně z republikánské ultrakonzervativní skupiny Freedom Caucus se stejně jako Paul nehodlají smířit se zvýšením státních výdajů, liberální křídlo Demokratické strany zase žádá, aby Kongres výměnou za souhlas s rozpočtovou dohodou slíbil debatu o přistěhovalcích bez práva pobytu, kteří se v USA ocitli jako děti.

Pokud Kongres schválí navýšení rozpočtových výdajů, bude je muset ještě podepsat prezident Donald Trump, čímž bude schvalovací proces završen.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud