Amerického ministra spravedlnosti žaluje dvanáctiletá holčička. Kvůli marihuaně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Amerického ministra spravedlnosti žaluje dvanáctiletá holčička. Kvůli marihuaně

Amerického ministra spravedlnosti žaluje dvanáctiletá holčička. Kvůli marihuaně

Amerického ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse žaluje Alexis Bortellová, dvanáctiletá holčička. Chce, aby jeho ministerstvo na národní úrovni povolilo užívání marihuany k léčbě závažných onemocnění. Bortellová totiž trpí epilepsií a konopný olej je jedinou věcí, která dívce v šesté třídě základní školy pomáhá, aby neměla záchvaty. Kvůli tomu, aby si jej mohla v USA legálně obstarat, ale musela opustit svůj domov. 

Epilepsií trpí Alexis odmalička. Tradiční léky nezabíraly, lékaři navrhovali, aby podstoupila operaci mozku. Její rodiče, původem z Texasu, místo toho zkusili léčbu pomocí konopného oleje. „Jedna kapka dvakrát denně, a již dva a půl roku jsem neměla záchvat,“ tvrdí dívka pro server Newsweek.

Jenomže kvůli tomu, aby mohla legálně získat a užívat konopný olej se její rodina musela přestěhovat do Colorada, kde je taková praxe legální. Alexis svou žalobou nyní tvrdí, že prohibice marihuany na federální úrovni je protiústavní.

V USA je nyní zdravotní užívání marihuany legální ve 29 státech, na federální úrovni je však až na některé výjimky zakázané – má na ní postavení, jako ty nejtěžší drogy – heroin, metamfetamin či kokain. Podle dívky však má tato rostlina mnohé pozitivní léčebné účinky a současné právní předpisy ignorují lidi, kterým marihuana pomáhá.

Podle serveru Newsweek marihuana pomáhá lidem s posttraumatickou stresovou poruchou, substance rovněž potlačuje příznaky dalších nemocí včetně HIV, Parkinsonovy nemoci, epilepsie či zranění páteře.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.