Články odjinud

Amerického ministra spravedlnosti žaluje dvanáctiletá holčička. Kvůli marihuaně

Amerického ministra spravedlnosti žaluje dvanáctiletá holčička. Kvůli marihuaně

Amerického ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse žaluje Alexis Bortellová, dvanáctiletá holčička. Chce, aby jeho ministerstvo na národní úrovni povolilo užívání marihuany k léčbě závažných onemocnění. Bortellová totiž trpí epilepsií a konopný olej je jedinou věcí, která dívce v šesté třídě základní školy pomáhá, aby neměla záchvaty. Kvůli tomu, aby si jej mohla v USA legálně obstarat, ale musela opustit svůj domov. 

Epilepsií trpí Alexis odmalička. Tradiční léky nezabíraly, lékaři navrhovali, aby podstoupila operaci mozku. Její rodiče, původem z Texasu, místo toho zkusili léčbu pomocí konopného oleje. „Jedna kapka dvakrát denně, a již dva a půl roku jsem neměla záchvat,“ tvrdí dívka pro server Newsweek.

Jenomže kvůli tomu, aby mohla legálně získat a užívat konopný olej se její rodina musela přestěhovat do Colorada, kde je taková praxe legální. Alexis svou žalobou nyní tvrdí, že prohibice marihuany na federální úrovni je protiústavní.

V USA je nyní zdravotní užívání marihuany legální ve 29 státech, na federální úrovni je však až na některé výjimky zakázané – má na ní postavení, jako ty nejtěžší drogy – heroin, metamfetamin či kokain. Podle dívky však má tato rostlina mnohé pozitivní léčebné účinky a současné právní předpisy ignorují lidi, kterým marihuana pomáhá.

Podle serveru Newsweek marihuana pomáhá lidem s posttraumatickou stresovou poruchou, substance rovněž potlačuje příznaky dalších nemocí včetně HIV, Parkinsonovy nemoci, epilepsie či zranění páteře.

 

Články odjinud