Americko-kanadský románek je u konce. Trumpova cla vyprovokovaly i „hodného hocha“ Trudeaua | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americko-kanadský románek je u konce. Trumpova cla vyprovokovaly i „hodného hocha“ Trudeaua

Americko-kanadský románek je u konce. Trumpova cla vyprovokovaly i „hodného hocha“ Trudeaua

Americko-kanadský románek je u konce. Zrušení amerických výjimek ze cla na dovoz hliníku a oceli donutilo kanadského premiéra Justina Trudeaua si po více než roce sundat rukavičky, zavést nejdrsnější odvetné obchodní opatření za mnoho dekád a pronést směrem na jih konečně pár peprných slov. Běžní Kanaďané i politická opozice mu za to tleskají a analytici upozorňují, že mu tento obrat o 180 stupňů může pomoci vyhrát příští volby. 

Trumpovo pojetí politiky síly už mají po krk snad úplně všichni. Zrušení výjimek na bezcelní dovoz hliníku a oceli na konci loňského měsíce naštvalo nejen Evropskou unii, která si na svět podle Trumpa teprve zvyká či Mexiko, ze kterého si americký prezident udělal už ve své kampani fackovacího panáka, ale i „hodného hocha“, kanadského premiéra Justina Trudeaua. 

Ten přes poslední rok držel své emoce na uzdě, když se pro Kanadu snažil získat při jednáních s novým americkým prezidentem co nejvíce obchodních výhod, nyní však dal naplno průchod své frustraci, všímá si agentura AFP.

„Jako by americké administrativě chyběl zdravý rozum,“ uvedl Trudeau v reakci na konec celní výjimky na dovoz hliníku a oceli. Nezůstalo u slov; kanadský premiér rovnou v nejpřísnějším obchodním tahu za 80 let zavedl odvetná obchodní cla na americké zboží za miliardy dolarů.

Kanaďané mu tleskají. Veřejnost, podnikatelé a dokonce i opozice obdivují, že si do současnosti navýsost diplomatický politik konečně sundal rukavičky a začal se rvát za národní zájmy. Analytici dokonce upozorňují, že tento krok může významně pomoci Trudeauově znovuzvolení v parlamentních volbách příští rok.

„Myslím, že lidé vnímají, že kanadská vláda udělala všechno proto, aby se současné situaci vyhnula a snaží se o to i nadále. Myslím, že liberálům Trudeaův postoj během příštích voleb mohl pomoci,“ míní v rozhovoru pro agenturu AFP profesor ottawské univerzity Patrick Leblond.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.