Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americko-kanadský románek je u konce. Trumpova cla vyprovokovaly i „hodného hocha“ Trudeaua

Americko-kanadský románek je u konce. Trumpova cla vyprovokovaly i „hodného hocha“ Trudeaua

Americko-kanadský románek je u konce. Zrušení amerických výjimek ze cla na dovoz hliníku a oceli donutilo kanadského premiéra Justina Trudeaua si po více než roce sundat rukavičky, zavést nejdrsnější odvetné obchodní opatření za mnoho dekád a pronést směrem na jih konečně pár peprných slov. Běžní Kanaďané i politická opozice mu za to tleskají a analytici upozorňují, že mu tento obrat o 180 stupňů může pomoci vyhrát příští volby. 

Trumpovo pojetí politiky síly už mají po krk snad úplně všichni. Zrušení výjimek na bezcelní dovoz hliníku a oceli na konci loňského měsíce naštvalo nejen Evropskou unii, která si na svět podle Trumpa teprve zvyká či Mexiko, ze kterého si americký prezident udělal už ve své kampani fackovacího panáka, ale i „hodného hocha“, kanadského premiéra Justina Trudeaua. 

Ten přes poslední rok držel své emoce na uzdě, když se pro Kanadu snažil získat při jednáních s novým americkým prezidentem co nejvíce obchodních výhod, nyní však dal naplno průchod své frustraci, všímá si agentura AFP.

„Jako by americké administrativě chyběl zdravý rozum,“ uvedl Trudeau v reakci na konec celní výjimky na dovoz hliníku a oceli. Nezůstalo u slov; kanadský premiér rovnou v nejpřísnějším obchodním tahu za 80 let zavedl odvetná obchodní cla na americké zboží za miliardy dolarů.

Kanaďané mu tleskají. Veřejnost, podnikatelé a dokonce i opozice obdivují, že si do současnosti navýsost diplomatický politik konečně sundal rukavičky a začal se rvát za národní zájmy. Analytici dokonce upozorňují, že tento krok může významně pomoci Trudeauově znovuzvolení v parlamentních volbách příští rok.

„Myslím, že lidé vnímají, že kanadská vláda udělala všechno proto, aby se současné situaci vyhnula a snaží se o to i nadále. Myslím, že liberálům Trudeaův postoj během příštích voleb mohl pomoci,“ míní v rozhovoru pro agenturu AFP profesor ottawské univerzity Patrick Leblond.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1