Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký generál: Evropa je možná válce blíž, než si myslí

Americký generál: Evropa je možná válce blíž, než si myslí

Dostupnější technologie mohou přispět k vyššímu riziku války v Evropě. Myslí si to bývalý americký generál Stanley McChrystal. Veterán z Afghánistánu a Íráku varuje před rostoucí silou jednotlivců, pro které je snadné opatřit si špičkové technologie za dostupnou cenu. Bývalý voják nepodceňuje ani sílu Číny a Ruska, které podle něj pokračují nenápadně ve svých historických touhách po rozšiřování území.

„Válka v Evropě není nepředstavitelná. Lidé, kteří si myslí, že to není možné, by mohli být překvapeni,“ tvrdí v rozhovoru pro magazín Prism penzionovaný americký generál Stanley McChrystal. Válečný veterán tvrdí, že dostupnost moderních technologií dělá z lidí snáze potenciální útočníky. Každý si totiž nyní může koupit dron a umístit na něj výbušninu, sledovací GPS zařízení se dají sehnat v běžném elektru a i trochu „staromódní" běžné zbraně jsou celkem dostupné. Dle McChrystala se rozmáhá také internetová kriminalita zpoza obrazovek počítačů.

„Bezpečnostní situace se změnila. Každý, kdo má počítač, může být nyní možný útočník. Teroristické oddíly existují v malých skupinkách, dokáží spolu rychle komunikovat, ale jsou často naprosto nedohledatelné, protože se díky technologíím nemusí zdržovat na jednom místě,“ vysvětluje McChrystal. Novým typem hrozeb jsou podle něj skupiny osob, které získaly neuvěřitelnou moc lehce a s minimálními investicemi.

Válečný veterán nepodceňuje ale ani klasické mezinárodní konflikty. Nebezpečí podle něj představuje Rusko i Čína. „Oba státy mají dostatek moci i sebevědomí, aby se vrátily ke svým tradičním rozpínavým tendencím. Rusko už se ostatně tlačí zpět na Ukrajinu a možná se dokonce pokusí proniknout do pobaltských států. To je jeho přirozené chování, které uplatňovalo stovky let a rozhodně s tím neskončilo po roce 1989,“ dodává generál.

Bývalý voják se vyjádřil i k americkému zapojení do války v Sýrii. „To, co se děje v Sýrii, je jejich věc. Nemusíme se zapojovat do všech světových konfliktů. Ani Evropané to nedělají,“ vysvětluje McChrystal.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744