Americký kardinál rezignoval. Před desítkami let měl sexuálně zneužívat chlapce a mladé muže | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký kardinál rezignoval. Před desítkami let měl sexuálně zneužívat chlapce a mladé muže

Americký kardinál rezignoval. Před desítkami let měl sexuálně zneužívat chlapce a mladé muže

Papež František dnes přijal rezignaci amerického kardinála Theodora McCarricka. Bývalý washingtonský arcibiskup se stal terčem obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů. Informují o tom zahraniční agentury.

Papež podle dnešního prohlášení obdržel McCarrickův rezignační dopis v pátek večer. Rezignaci přijal a nařídil osmaosmdesátiletému McCarrickovi, aby se do uskutečnění církevního procesu věnoval modlitbám a pokání v domě, který mu bude určen.

Tak rychlý postup je v církevních kruzích neobvyklý a překvapivé je také to, že papež zbavil úřadu tak vysoce postaveného člena církve a navíc ještě předtím, než obvinění oficiálně prošetří příslušné orgány.

720p 360p
Proc_Katolici

„Důležité je, že McCarrick již není kardinálem. To znamená, že bez ohledu na to, jak důležité a prestižní postavení konkrétní člověk zastává, bude se muset z obvinění ze sexuálního zneužívání muset zpovídat. Takovou zprávu jsme dnes vyslali do světa,“ řekl dnes novinářům z televize Reuters mluvčí Vatikánu Greg Burke.

Skandál odstartovalo obvinění, že McCarrick před více než 50 lety sexuálně zneužil šestnáctiletého chlapce. Americké církevní úřady minulý měsíc došly k závěru, že nařčení je založeno na důvěryhodných informacích. Mezitím byla proti kardinálovi vznesena další podobná obvinění ze sexuálního zneužívání – jedno se týká jedenáctiletého chlapce a dalších několik mladých mužů, které údajně McCarrick obtěžoval v době, kdy se připravovali na svou kněžskou dráhu.

Sám kardinál se vyjádřil jen k prvnímu zveřejněnému případu a řekl, že si nevzpomíná na nic z toho, co je mu dáváno za vinu.

Deník The New York Times minulý týden napsal, že dvě diecéze v New Jersey poskytly v letech 2005 a 2007 finanční vyrovnání dvěma mužům, kteří McCarricka obvinili ze sexuálního obtěžování v době, kdy před rokem 2000 sloužil jako biskup.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.