Americký ministr obrany tvrdě udeřil na Čínu: Militarizací Jihočínského moře chce zastrašovat | info.cz

Články odjinud

Americký ministr obrany tvrdě udeřil na Čínu: Militarizací Jihočínského moře chce zastrašovat

Militarizací ostrovů ve sporné oblasti Jihočínského moře se Čína snaží zastrašovat a vytvářet nátlak na ostatní země regionu. Na bezpečnostním fóru Šangri-la v Singapuru to dnes řekl americký ministr obrany Jim Mattis, informovala agentura AP. Zároveň varoval, že nedávné zrušení pozvání Číny k účasti na rozsáhlém námořním cvičení v Tichém oceánu bylo „počáteční reakcí“ na tuto militarizaci. USA jsou podle Mattise odhodlány zajistit volnou cestu pro námořní dopravu v Jihočínském moři.

„Navzdory čínským tvrzením, že tomu tak není, je umístění těchto zbraňových systémů přímo spojeno s vojenským využitím pro účely zastrašení a nátlaku,“ uvedl Mattis s odkazem na umístění raketových systémů země-vzduch na jednom ze sporných Paracelských ostrovů v Jihočínském moři.

Bezpečnostnímu fóru, kterého se účastní ministři obrany a vysocí vojenští představitelé asijsko-tichomořských zemí a USA, Mattis rovněž řekl, že Spojené státy budou nadále dodávat Tchaj-wanu obranné vybavení a budou se stavět proti tomu, aby se jakkoli měnil status quo v tchaj-wanské otázce.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii. Ostrov se nicméně vyvíjí samostatně od roku 1949, kdy na něj před komunisty uprchli čínští nacionalističtí politici. Většina zemí světa nároky Pekingu na ostrov uznává, byť jen formálně. S Tchaj-wanem nicméně udržují styky na nižší úrovni.

Navzdory kritice Číny Mattis na konferenci Šangri-la zároveň řekl, že Spojené státy vítají spolupráci s Pekingem, „kdykoli je to možné“. Oznámil také, že před časem přijal pozvání do Číny. Zda bude pozvání platit i po konferenci v Singapuru, není jasné, poznamenala agentura AP.

Paracelské ostrovy jsou jedním ze sporných území v Jihočínském moři, Peking nad nimi převzal plnou kontrolu v roce 1974 po námořním konfliktu s Vietnamem. Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Tématu Severní Koreje se Mattis dotknul jen zběžně. Cílem Spojených států je podle něj nadále „zcela ověřitelná a nevratná denuklearizace Korejského poloostrova“. Řekl rovněž, že téma přítomnosti amerických jednotek v Jižní Koreji nebude tématem summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který by se měl uskutečnit 12. června.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud