Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký ministr spravedlnosti bojuje o své křeslo. Vyšetřování ruských hackerů nepovede

Americký ministr spravedlnosti bojuje o své křeslo. Vyšetřování ruských hackerů nepovede

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který čelí kritice kvůli dvěma schůzkám s ruským velvyslancem v USA během předvolební kampaně, nevyslyšel žádosti demokratů a neodstoupí. V budoucnu se ale nebude účastnit žádného vyšetřování případných vztahů Trumpova týmu s Ruskem. Na postup FBI tak nebude dohlížet ani v otázce údajných hackerských útoků na podzimní volby.

„Rozhodl jsem se neúčastnit se žádného současného nebo budoucího vyšetřování věcí okolo kampaně na prezidenta Spojených států amerických," řekl Sessions na tiskové konferenci.

„Mé vystoupení by nemělo být vnímané jako potvrzení nějakého vyšetřovaní nebo důkaz o míře nějakého vyšetřování," uvedl ministr spravedlnosti. 

O jednání s ruským velvyslancem Sessions neinfomoval Senát, který ho do funkce schválil. Vedení opozičních demokratů v Kongresz to vnímá jako možnou křivou přísahu. Sessions ale tvrdí, že nepochybil.

Trump dnes prohlásil, že ministrovi naprosto důvěřuje a že není důvod, aby se vedení vyšetřování vzdal. To samé si myslí i předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan či předseda senátní komise pověřené objasněním ruských aktivit Richard Burr. Schumer nicméně trvá na tom, že Sessions nemůže vyšetřování dále vést, neboť se i sám může stát předmětem zájmu vyšetřovatelů. Pokud ministerstvo spravedlnosti Sessionse z dohledu nad případem hackování nestáhne, chce požádat o zřízení úřadu nezávislého prokurátora, jak se to stalo během aféry Watergate. Kvůli tomuto skandálu rezignoval v roce 1974 tehdejší prezident Richard Nixon.

Demokraté z justičního sněmovního výboru se mezitím obrátili na šéfa FBI Jamese Comeyho a na úřad státního návladního v hlavním městě Washingtonu s tím, že je třeba objasnit právní stránku Sessionsovy výpovědi v Kongresu. Kongresmani se domnívají, že se Sessionsmohl dopustit nelegálního jednání, mimo jiné lhaní Kongresu a křivé přísahy. Takové prověření chce i Americká unie občanských práv (ACLU).

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744