Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký šéf ochrany životního prostředí rezignoval. Dohnal ho rozhazovačný styl a láska k uhelné lobby

Americký šéf ochrany životního prostředí rezignoval. Dohnal ho rozhazovačný styl a láska k uhelné lobby

Americký prezident Donald Trump přijal rezignaci kontroverzního šéfa americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scotta Pruitta. Toho od samého začátku jeho působení v resortu, který se v evropských podmínkách dá přirovnat k ministerstvu pro ochranu životního prostředí, pronásledovala série skandálů.

Americký Kongres Pruitta vinil z nezákonných výdajů, střetu zájmů či zneužívání úředních benefitů. Trump jeho konec ve funkci oznámil tradičně na svém twitterovém účtu. Uvedl, že Pruitt vykonal v úřadu mimořádnou práci, za což mu bude navždy vděčný.

Trump zároveň poznamenal, že Senát schválil do čela EPA Pruittova prvního náměstka Andrewa Wheelera, který by se svých povinností měl chopit v pondělí.

Trump Pruitta obhajoval do začátku dubna, kdy vyšlo najevo, že si nyní odstupující šéf EPA najal washingtonský byt, který patří lobbistovi hájícímu zájmy amerických uhelných firem. EPA pod Pruittovým vedením prosazuje benevolentní přístup k těžbě uhlí, omezované z ekologických důvodů za dřívějších vlád.

Kontroverzní šéf EPA čelil kritice mimo jiné kvůli údajně neúměrnému využívání služeb vládou placených osobních strážců, za využívání nákladných armádních letadel pro soukromé lety, případně privátních letounů pro lety služební.

Kongresový kontrolní úřad v dubnu oznámil, že EPA porušila zákon, když Pruittovi zaplatila 43.000 dolarů (954.000 Kč) za instalaci zvukotěsné telefonní kabiny v jeho úřadě. Šéf ekologické agentury ji prý potřeboval k důvěrným jednáním. Podle rozpočtových pravidel musí zakázku v takové výši předem schválit příslušný kongresový výbor, což se nestalo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744