Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký server šířil falešné zprávy o útocích migrantů v Německu. Vše si vymyslel

Americký server šířil falešné zprávy o útocích migrantů v Německu. Vše si vymyslel

O kontroverzním serveru Breitbart se hodně mluvilo poté, co byl jeho šéf Stephen Bannon jmenován strategickým poradcem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po několika měsících stojí Breitbart v centru pozornosti znovu – kvůli zveřejnění falešné zprávy o silvestrovském dění v německém Dortmundu. 

Breitbart třetího ledna s odkazem na místní tisk informoval o tom, že „nejméně tisíc mužů severoafrického vzezření“ kolem půlnoci projevilo značně agresivní chování. Nejprve měli házet zábavní pyrotechniku mezi ostatní lidi, kteří se chystali vítat nový rok. Když se je policie snažila pacifikovat, začali střílet petardami i po veřejných strážcích pořádku. K zásahu měli vyjet také hasiči, neboť zábavní pyrotechnika zapálila střechu místního historického kostela.

Článek server doplnil odkazem na video, které na Twitteru vyvěsil údajný místní reportér. Na záběrech prý skupina Syřanů oslavuje příměří ve své zemi skandováním „Alláhu Akbar“ (Bůh je veliký, pozn. red.) a máváním vlajkami teroristické organizace Al-Káida a Svobodné syrské armády, jejíž členy Breitbart charakterizuje jako „kolaboranty s Islámským státem“.  

Na sociálních sítích se zpráva o silvestrovském řádění migrantů v Dortmundu setkala s velkým ohlasem. Vyšlo ale najevo, že se nezakládá na pravdě.

Německá policie vydala prohlášení, v němž uvádí, že i díky posíleným hlídkám v ulicích žádný závažný incident nezaznamenala. Policisté řešili o silvestrovské noci 185 případů, což je prý drastický pokles oproti roku 2015, kdy dostali 421 hlášení. „Byli jsme v šoku, když jsme si přečetli, že Breitbart průběh naší služby zpolitizoval,“ uvedl dle Washingtonu Post mluvčí dortmundské policie.

K falešné zprávě se vyjádřil také místní tisk Ruhr Nachrichten, na něž se Breitbart odkazoval. Uvedl, že server si vytáhl některé skutečnosti z jeho zpravodajství, aby je následně překroutil do kontextu zaměřeného proti migrantům. Breitbart pak obvinil z tvorby „falešných zpráv, nenávisti a propagandy“.

Usvědčení Breitbartu z publikování falešné zprávy vyvolalo mezi německými politiky a médii znepokojení. V souvislosti s blížícími se parlamentními volbami se totiž hovoří o tom, že by se po amerických prezidentských volbách mohli ruští hackeři pokusit ovlivnit i volby v Německu v neprospěch současné kancléřky Angely Merkelové.

Existují obavy, že falešná zpráva o silvestrovském dění v Dortmundu je předvojem aktivity některých serverů, které možná zkusí šířením dezinformací snížit důvěru v tradiční instituce. Do politického klima v Německu by potencionálně mohl promlouvat i Breitbart, který před časem oznámil záměr spustit mutace v německém a francouzském jazyce.

 

 

 

  

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1