Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký server zveřejnil záběry z věznic, kde Čečenci týrali a zabíjeli homosexuály

Americký server zveřejnil záběry z věznic, kde Čečenci týrali a zabíjeli homosexuály

Od počátku roku z Čečenska přicházejí svědectví o zatýkání, týrání a zabíjení homosexuálů. Místní úřady vinu přesto popírají a neustále tvrdí, že tam ani nikdo takový nežije. Záběry z vězení, kde mučení čečenských homosexuálů údajně probíhá, nyní přinesl server Vice News. Na videu se tvrzení o násilnostech snaží vyvrátit i ředitel věznice Ajub Katajev, podle kterého by se místní policisté nechtěli homosexuála ani dotknout, natož ho bít.

„Pokud by tu byli gayové, komunikovali bychom s nimi my – Čečenci – vůbec?“ ptá se na videu Katajev, který reportérku Vice News vzal do opuštěné věznice, aby jí důkazy o mučení víc než stovky homosexuálů vyvrátil.

„Moji důstojníci by se takových lidí ani nedotkli  – pokud vůbec existují – natož aby je bili nebo mučili,“ snaží se reportérku přesvědčit šéf věznice ve městě Argun. Na videu Vice News se Katajev ptá seřazených policistů, jestli jim někdy nařídil, aby zatkli nebo týrali homosexuály. Na dotaz všichni sborově odpovídají: „Ne“. Na podlaze opuštěného vězeňského zařízení jsou ale vidět stopy a prázdné místnosti jsou plné rozbitého skla a nábytku.

Právě Argun je podle údajných obětí jedním z míst, kde je místní úřady držely a vystavovaly elektrickým šokům a dalším formám mučení. Svá svědectví, podle kterých byli policisty kvůli podezření z homosexuality unášeni, svěřili organizaci na ochranu lidských práv Human  Rights Watch nebo novinám Novaja Gazeta.

Policie vyzývá k vraždám ze cti

Zprávy o zmizení homosexuálů vyvolaly počátkem roku celosvětový poprask. Čečensko ale tvrzení popírá a opakovaně tvrdí, že v převážně muslimské republice žádní gayové a lesby nejsou. „Nikdy jsem neviděla jediného homosexuála a nikdo mi ani nikdy nepřinesl prohlášení nebo slovní stížnost. Jak můžu potvrdit, že existují?“ říká pro Vice News komisařka pro lidská práva v Čečensku a vládní poradkyně Kheda Saratová.

„Pokud existují a přijdou za mnou, samozřejmě jim pomůžu,“ dušuje se komisařka. „Pokud by tu ale dnes byl člen komunity gayů a leseb, který zná naše tradice, může jednoduše odejít na vlakové nádraží, koupit si jízdenku a odjet, aniž by to ohlásil,“ dodává.

Vice News na videu uvádí, že přístup do věznice v Argunu zprostředkovaly místní úřady, které „chtějí dokázat svou nevinu“ a že zde byli novináři sledováni po celou dobu jejich pobytu.

Podle ruské programové ředitelky ruské větve organizace Human Rights Watch Tatjany Lokšinové ale mezinárodní tlak začíná přinášet ovoce, zpráv o nových únosech totiž přestalo přibývat. To je velký pokrok v porovnání s únorem a dubnem, kdy byli muži mučeni, dokud se k homosexualitě nepřiznali, hladověli a dozorci je dokonce nutili, aby jim dali jména dalších potenciálních gayů.

Policie pak muže údajně vrátila k rodinám, veřejně ale odhalila jejich sexuální orientaci a nepřímo povzbudila příbuzné, aby vykonali „vraždy ze cti“. Mnozí pak raději utekli do Ruska, kde se ale strachu z odplaty nezbavili. „Mají dlouhé prsty a mě i ostatní mohou najít kdekoliv v Rusku, jen jim dejte čas,“ svěřil se se svými obavami jeden z čečenských homosexuálů. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744