Články odjinud

Američtí demokraté varují před napadením volebních terminálů. Chtějí kontroly

Američtí demokraté varují před napadením volebních terminálů. Chtějí kontroly

Kontrolu softwaru elektronických hlasovacích zařízení, aby bylo možné předejít útokům hackerů napojených na ruskou vládu - to požadují američtí demokraté. Kontrolu by měli provést tři největší američtí prodejci hlasovacích strojů. O žádosti senátorek Jeanne Shaheenové a Amy Klobucharové informovala agentura Reuters. 

Metody odevzdávání hlasů ve volbách a referendech jsou v jednotlivých státech USA různé, nemalá část z nich využívá počítačové terminály s dotykovou obrazovkou. Přestože volební aparáty nejsou přímo napojené na internet, možnost jejich napadení podle expertů existuje. V řadě volebních okrsků se ale stále hlasuje klasicky pomocí volebních lístků.

Pozornost senátorek vyvolaly informace amerického tisku, že některé velké světové technologické firmy umožnily Rusům testovat zranitelnost programového vybavení, které se používá i v USA. Společnosti Election Systems & Software, Dominion Voting Systems a Hart Intercivic, které hlasovací stroje na americkém trhu nabízejí, by proto měly zkontrolovat, zda se užívaný software nemohl dostat do kontaktu s Ruskem.

"Většina hlasovacích strojů obsahuje programové vybavení od firem, které údajně poskytly svůj software Rusku. Jsme hluboce znepokojeny možností, že ruské zpravodajské služby podniknou hackerské útoky proti USA," píše se v dopisu Shaheenové a Klobucharové.

Američané budou v listopadu volit všechny poslance Sněmovny reprezentantů a třetinu Senátu. Tajné služby v USA už veřejně upozornily na možnost kybernetického útoku z Ruska nebo z jiných zemí. Moskva jakékoli vměšování do amerických voleb popírá, možnost ruských zásahů zlehčuje i prezident Donald Trump.

Před prezidentskými volbami v roce 2016 testovalo své elektronické volební systémy jednadvacet amerických států. Nebyly nalezeny žádné důkazy o tom, že by hlasovací stroje byly přímo napadeny nebo že by vnější zásah změnil volební statistiku.

 

Články odjinud