Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Amerikou se kvůli němu rozhořely masové protesty. Nové video má teď ukázat, že zemřel neprávem

Amerikou se kvůli němu rozhořely masové protesty. Nové video má teď ukázat, že zemřel neprávem

Video, jak americká policie zastřelila Michaela Browna, neozbrojeného osmnáctiletého Afroameričana, rozpoutalo ve Spojených státech v roce 2014 masové protesty a ve Fergusonu byl vyhlášen výjimečný stav. Policista, který neozbrojeného Browna zastřelil, podle vyšetřovatelů jednal v souladu se zákonem, a to ačkoliv držel chlapec ruce nad hlavou. O víkendu bylo zveřejněno další video, které do případu vnáší nové otázky. 

Smrt mladého Afroameričana byla jednou z mnoha, o kterou se opíralo hnutí Black Lives Matter, jež od roku 2013 bojuje proti policejnímu násilí a bezdůvodnému zabíjení černochů v USA.

Na tehdy zveřejněné nahrávce z průmyslové kamery bylo vidět, jak mohutný muž odstrkuje prodavače a bere si krabici s doutníky. Pozdji proti němu zasáhl policie, který právě kvůli předchozímu incidentu nebyl z jeho zabití ani jiného trestného činu nikdy neobviněn.

O víkendu měl v Missouri premiéru dokument „Stranger Fruit“, který zahrnuje další, dosud nezveřejněnou nahrávku tohoto incidentu. Záběry z průmyslových kamer ukazují Browna 11 hodin před střetem s policistou v obchodě. Později ho policie obvinila z toho, že jej vykradl. Režisér Jason Pollock ve svém filmu tvrdí, že se Brown nepokusil obchod vykrást, ale podílel se na prodeji drog s prodavači.

Brown na videu předává zaměstnancům malou tašku. Ti mu pak dávají zpátky tašku s doutníky. Brown si ji vezme, otočí se a pak ji zase vrátí zpátky prodavačům. Tvůrce filmu se domnívá, že se později Brown vrátil do obchodu, aby si vyzvedl tašku a ne proto, aby obchod vykradl. Obvinění z krádeže vyústilo v potyčku mezi ním a policí, při které jeden z policistů Browna zastřelil.

Policie řekla CNN, že nemůže potvrdit pravost záběrů. Podle policie je ovšem tento záběr v tuto chvíli irelevantní, protože oni vyšetřovali incident, jenž se odehrál mezi Brownem a policistou.

V neděli večer se pod odvysílání dokumentu před obchodem sešlo několik demonstrantů, přesná čísla ovšem policie odmítla sdělit.

Podle právníka Jay Kanzlera, který zastupuje obchod a jeho zaměstnance, kde se incident odehrál, je ale verze zveřejněná ve filmu nepravdivá. Podle něj režisér vymazal tu část, ve které prodavač hodí tašku zpět Brownovi.

„Moji klienti neudělali nic špatného,“ tvrdí Kanzler. „Mají lidi z Fergusonu rádi a chtějí zase normálně žít," řekl. Celé video bude podle Kanzlera dnes zveřejněno a dodal, že na něm ovšem není nic nového a policie, FBI i rodina Michaela Browna jej už dávno viděly.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1