Amnesty International: Erdoganův režim nastolil ve společnosti atmosféru strachu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Amnesty International: Erdoganův režim nastolil ve společnosti atmosféru strachu

Amnesty International: Erdoganův režim nastolil ve společnosti atmosféru strachu

Turecké úřady nastolily po neúspěšném puči z roku 2016 „mrazivou atmosféru strachu“ a zaměřují se hlavně na ochránce lidských práv. Ve své zprávě o situaci v Turecku to dnes uvádí mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle ní využívá neustále prodlužovaného výjimečného stavu k útlaku disentu a k omezování prostoru pro svobodu vyjadřování a projevy odlišných názorů.

Po pokusu o převrat zahájily úřady rozsáhlé čistky na všech úrovních státní správy i v soukromém sektoru. Pozatýkaly přes 50 000 lidí a více než 140 000 jich bylo propuštěno ze zaměstnání.

Kromě údajných pučistů se úřady zaměřují na opozici, kurdskou menšinu a soudce, učitele nebo novináře. Pronásledování se nevyhnuly ani sexuální menšiny.

Turecké úřady podle Gauri van Gulikové z AI záměrně utlačují občanskou společnost, ochránce lidských práv posílají do vězení a různým organizacím brání v činnosti. Zavřeno bylo více než 1300 sdružení a 180 médií.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.