Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Amsterodam zakročil proti coffee-shopům v blízkosti škol. V době kolem vyučování musí zavřít

Amsterodam zakročil proti coffee-shopům v blízkosti škol. V době kolem vyučování musí zavřít

Amsterodamské coffee-shopy umístěné poblíž škol musejí být zavřené v době před vyučováním i bezprostředně po jeho skončení. Rozhodla o tom dnes nizozemská státní rada s pravomocí nejvyššího správního soudu. Dala tak za pravdu amsterodamské radnici, která se rozhodla stanovovat, kdy mohou mít dotyčné obchody otevřeno.

Jejich majitelé otvírali již v 7:30 ráno, tedy krátce před zahájením vyučování. Radnice se ale rozhodla proti nešvaru postihujícím ve stále větší míře i nezletilou mládež rázně zakročit. Nespokojila se s tím, že marihuanu či hašiš se oficiálně nesmí prodávat osobám mladším 18 let, ale také stanovila, že coffee-shopy se mohou otevírat nejdříve v 18:00, kdy se kolem nich mladší klientela podle jejích úvah již nebude pohybovat.

Majitelé specializovaných obchodů v okruhu 250 metrů od škol se proti nařízení vzbouřili, ale podle dnešního rozhodnutí marně. Jediným řešením je tak se posunout o pár desítek metrů dál, což vzbuzuje otázky, zda současné omezení je dostatečné.

V Amsterodamu fungují desítky coffee-shopů, do kterých ochotně váží cestu i mnozí zahraniční turisté.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link