Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Analytik pro INFO.CZ: Rozhodnutí britského soudu zkomplikuje hlavně pozici premiérky

Analytik pro INFO.CZ: Rozhodnutí britského soudu zkomplikuje hlavně pozici premiérky

Rozhodnutí britského nejvyššího soudu o tom, že vláda premiérky Theresy Mayové potřebuje před formálním spuštěním brexitu souhlas parlamentu, se dlouhodobě očekávalo. Podle ředitele Institutu pro evropskou politiku Vladimíra Bartovice soudci zkomplikovali pozici především samotné premiérky. 

Britský nejvyšší soud rozhodl, že britská premiérka Theresa Mayová potřebuje k zahájení jednání o odchodu z Evropské unie souhlas parlamentu.

Rozhodnutí soudu budou nyní zkoumat právníci, ale už nyní je jasné, že těžkosti to rozhodně přinese. „Je to v každém případě komplikace pro celý proces vyjednávání, zejména pro Británii samotnou,“ řekl INFO.CZ ředitel Institutu pro evropskou politiku Europeum Vladimír Bartovic.

Britská premiérka Mayová bude muset nyní s poslanci konzultovat každou změnu vyjednávací pozice a i když se podoba dnešního rozsudku soudu očekávala, není to pro ni nic příjemného.

„Postoje britských poslanců k brexitu jsou známé a rozhodně nejsou jednotné. Někteří si i nadále přejí, aby Velká Británie z EU neodešla nebo aspoň zůstala součástí jednotného vnitřního trhu EU,“ vysvětlil. „Situace je nyní mnohem horší pro Spojené království, než její vztahy s Bruselem,“ dodal.

Ovlivní parlament podobu brexitu?

Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů tvrdí, že verdikt v té podobě, v jaké zazněl, nebyl žádným velkým překvapením a britská politická scéna se na něj mohla připravit. „Rozhodnutí soudců by nemělo ohrozit plánovaný harmonogram brexitu, tedy především aktivaci článku 50 ze strany britské vlády,“ řekl Beneš redakci.

Britská vláda už dříve oznámila, že chce jednání o opuštění EU odstartovat do konce března. Objevují se ale také spekulace, že by k tomu mohlo dojít dříve.

Premiérka Mayová v nedávném projevu uvedla, že její kabinet bude usilovat o tzv. tvrdý brexit, tedy žádné polovičaté řešení. Spojené království by proto za dva roky od spuštění procesu mělo vystoupit z jednotného trhu a také z dalších unijních struktur, včetně soudního systému. Chce si však ponechat kontrolu nad přílivem lidí z unijních zemí a má zájem uzavřít s EU zcela novou celní dohodu.

Do toho, jak bude vypadat finální dohoda mezi Londýnem a Bruselem, chtějí ale mluvit i britští poslanci. „Můžeme očekávat i debatu nad textem vládního návrhu na aktivaci článku 50,“ myslí si Beneš. Otevřeně o tom už dnes mluví například opoziční labouristé. „Chtějí třeba to, aby parlament, který v případě, že nebude souhlasit s podobou konečného brexitu, mohl donutit vládu, aby se vrátila k jednacímu stolu,“ vysvětluje analytik.

Beneš je ale přesvědčen, že poslancům se odchod Spojeného království z EU nepodaří zvrátit, protože nebudou chtít zpochybnit rozhodnutí občanů. „Něco takového je v Británii politicky neprůchodné. Ani jedna z velkých stran, tedy konzervativci nebo labouristé, se o zablokování aktivace článku 50, pravděpodobně nepokusí.“

O odchodu Spojeného království z EU v loni červnu rozhodli Britové v referendu. Pro brexit tehdy hlasovalo 52 % voličů.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744