Analytik pro INFO.CZ: Rozhodnutí britského soudu zkomplikuje hlavně pozici premiérky | info.cz

Články odjinud

Analytik pro INFO.CZ: Rozhodnutí britského soudu zkomplikuje hlavně pozici premiérky

Rozhodnutí britského nejvyššího soudu o tom, že vláda premiérky Theresy Mayové potřebuje před formálním spuštěním brexitu souhlas parlamentu, se dlouhodobě očekávalo. Podle ředitele Institutu pro evropskou politiku Vladimíra Bartovice soudci zkomplikovali pozici především samotné premiérky. 

Britský nejvyšší soud rozhodl, že britská premiérka Theresa Mayová potřebuje k zahájení jednání o odchodu z Evropské unie souhlas parlamentu.

Rozhodnutí soudu budou nyní zkoumat právníci, ale už nyní je jasné, že těžkosti to rozhodně přinese. „Je to v každém případě komplikace pro celý proces vyjednávání, zejména pro Británii samotnou,“ řekl INFO.CZ ředitel Institutu pro evropskou politiku Europeum Vladimír Bartovic.

Britská premiérka Mayová bude muset nyní s poslanci konzultovat každou změnu vyjednávací pozice a i když se podoba dnešního rozsudku soudu očekávala, není to pro ni nic příjemného.

„Postoje britských poslanců k brexitu jsou známé a rozhodně nejsou jednotné. Někteří si i nadále přejí, aby Velká Británie z EU neodešla nebo aspoň zůstala součástí jednotného vnitřního trhu EU,“ vysvětlil. „Situace je nyní mnohem horší pro Spojené království, než její vztahy s Bruselem,“ dodal.

Ovlivní parlament podobu brexitu?

Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů tvrdí, že verdikt v té podobě, v jaké zazněl, nebyl žádným velkým překvapením a britská politická scéna se na něj mohla připravit. „Rozhodnutí soudců by nemělo ohrozit plánovaný harmonogram brexitu, tedy především aktivaci článku 50 ze strany britské vlády,“ řekl Beneš redakci.

Britská vláda už dříve oznámila, že chce jednání o opuštění EU odstartovat do konce března. Objevují se ale také spekulace, že by k tomu mohlo dojít dříve.

Premiérka Mayová v nedávném projevu uvedla, že její kabinet bude usilovat o tzv. tvrdý brexit, tedy žádné polovičaté řešení. Spojené království by proto za dva roky od spuštění procesu mělo vystoupit z jednotného trhu a také z dalších unijních struktur, včetně soudního systému. Chce si však ponechat kontrolu nad přílivem lidí z unijních zemí a má zájem uzavřít s EU zcela novou celní dohodu.

Do toho, jak bude vypadat finální dohoda mezi Londýnem a Bruselem, chtějí ale mluvit i britští poslanci. „Můžeme očekávat i debatu nad textem vládního návrhu na aktivaci článku 50,“ myslí si Beneš. Otevřeně o tom už dnes mluví například opoziční labouristé. „Chtějí třeba to, aby parlament, který v případě, že nebude souhlasit s podobou konečného brexitu, mohl donutit vládu, aby se vrátila k jednacímu stolu,“ vysvětluje analytik.

Beneš je ale přesvědčen, že poslancům se odchod Spojeného království z EU nepodaří zvrátit, protože nebudou chtít zpochybnit rozhodnutí občanů. „Něco takového je v Británii politicky neprůchodné. Ani jedna z velkých stran, tedy konzervativci nebo labouristé, se o zablokování aktivace článku 50, pravděpodobně nepokusí.“

O odchodu Spojeného království z EU v loni červnu rozhodli Britové v referendu. Pro brexit tehdy hlasovalo 52 % voličů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud