ANALÝZA: Aby tanky nezabloudily, USA se lekly a důchodci mlčeli. Co Putin sleduje obřími manévry? | info.cz

Články odjinud

ANALÝZA: Aby tanky nezabloudily, USA se lekly a důchodci mlčeli. Co Putin sleduje obřími manévry?

Přes 300 tisíc vojáků, 36 tisíc tanků a obrněných vozidel a tisíc letounů se zúčastní týdenních vojenských manévrů na východě Ruska, které odstartovaly právě dnes. Analytici teď spekulují o tom, co takovým obřím vojenským cvičením Rusko sleduje. Zvláště když se původně předpokládalo, že bude zhruba třetinové.

Velká cvičení v terénu jsou pro moderní armády stále nutná, tvrdí Shashank Joshi, specialista na vojenskou problematiku z týdeníku The Economist. Je potřeba prověřit spolupráci jednotlivých druhů zbraní, koordinaci různých stupňů velení, skutečný pohyb na cvičišti se skutečnou technikou – prostě něco, co nejde nasimulovat jinak a dělají to všechny armády na světě.

Důležitou součástí nynějšího ruského cvičení s názvem Vostok 2018 (Východ 2018) je také přesun techniky a logistika. To je pro Rusko obzvláště důležité – zdá se, že právě s přesunem svých vojsk a jejich orientací měla jeho armáda problémy v průběhu války s Gruzií před deseti lety. Nehledě na dřívější podobně neblahé zkušenosti sovětské armády, které se spolehlivě povedlo v osmdesátých letech „ztratit“ v průběhu manévrů některé jednotky i v Evropě. Část expertů uvádí že Rusové nyní nacvičují situace, kdy budou muset přesunout velké množství techniky buď do oblasti Pacifiku, nebo do Evropy.

„Tohle cvičení je příležitostí pro nacvičení vedení velké války a krizových scénářů,“ uvedl v americkém listu The Wall Street Journal Clint Reach analytik z think-tanku Rand. „Pozornost je upřena na pacifickou oblast, kde jsou jednotky odpovědné za řešení nepředvídaných událostí kolem Severní Koreje, ale to, co se zkouší, může být použito také proti Západu,“ tvrdí Reach. Jinak řečeno, jde o nácvik velké války či zásahu proti cizí mocnosti v Pacifiku, například v případě zhroucení Severní Koreje. Cizími mocnostmi tu jsou Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko dohromady. Nebo o zásah proti NATO v Evropě, uvádí analytik Jack Watling z britského think-tanku The Royal United Services Institute.

Použití tak velké síly proti jiným menším zemím by nemělo smysl. S jedinou výjimkou, a tou je Čína. Ostatně původní scénář cvičení Vostok 2018 je obrana proti invazi z východu a předchozí cvičení v této oblasti byly zaměřeny proti Pekingu. Tentokráte se ovšem čínská lidová armáda účastní cvičení společně s ruskými vojáky. Má jít o více než 3000 vojáků s nejmodernějšími tanky a ruské letouny mají přistávat na čínských lodích a naopak. Jde o jasný signál toho, že Čína je tentokráte přítelem, dokonce novým spojencem Kremlu a Západ, zejména Spojené státy, by si to měly podle ruského vedení uvědomit.

Infografika: Tajné služby USA a RuskaInfografika: Tajné služby USA a Ruskaautor: INFO.CZ

Rusko naznačuje, že má v Číně nového „kamaráda“, říká Mark Galeotti, odborník na Rusko z pražského Ústavu mezinárodních vztahů. Moskva prý dokonce přistoupila na to, že se s Čínou podělí o své zkušenosti z válek v Čečensku a v Sýrii. Od logistiky, přes těsné propojení, získávání informací a velení v reálném čase až po užitečnosti některých zbraní otestovaných v bojových podmínkách. Pro čínskou armádu, která neválčila od sedmdesátých let minulého století, kdy se střetla s Vietnamem, to bude podle expertů mimořádně cenná zkušenost. Stejně jako spolupráce s cizími jednotkami.

V neposlední řadě se experti shodují na tom, že Vostok 2018 má zapůsobit i na domácí ruské publikum. I když cvičení takového rozsahu se obvykle plánuje minimálně několik měsíců či spíše několik let dopředu, jeho přesné načasování zřejmě bylo určeno teprve nedávno. Byl také zvýšen počet vojáků, kteří se účastní cvičení – ze 100 tisíc na 300 tisíc. Určitě nejde o náhodu. Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina spadla z 80 na 65 procent a v zemi se objevily protesty proti zvýšení věku pro odchod do důchodu. Velké vojenské cviční má povzbudit vlastenectví (jeho nárůst byl zatím vždy spojen s nárůstem popularity Putina) a ukázat, že ušetřené peníze na důchody budou obětí, která se vyplatí.

Zároveň je i připomínkou „starých dobrých časů“ Sovětského svazu, na které Putinovi příznivci slyší. Ostatně ruský ministr Sergej Šojgu ho neváhal srovnat veřejně s posledním takto velkým cvičením, které provedla tehdy ještě sovětská armáda. Šlo o manévry Západ v roce 1981, které byly nácvikem boje s NATO a zároveň hrozbou Polákům, kde tehdy sílilo nezávislé odborové hnutí Solidarita. Polská komunistická strana pak vzala sovětský nátlak vážně, vyhlásila výjimečný stav a předáky Solidarity pozavírala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud