Američanům už Asad v čele Sýrie nevadí. Politicky přežil, Rusko a Írán dosáhly svého | info.cz

Články odjinud

ANALÝZA: Američanům už Asad v čele Sýrie nevadí. Politicky přežil, Rusko a Írán dosáhly svého

Spojeným státům už nepřekáží prezident Bašár Asad v čele Sýrie, i když si i nadále přejí proměnu tamního režimu. Na začátku týdne to uvedl zvláštní americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Den předtím se v podobném duchu vyjádřilo také Turecko a do Damašku na oficiální návštěvu poprvé od začátku občanské války přijel lídr některé z arabských zemí, totiž súdánský prezident Umar Bašír. Je tedy definitivní, že Asad mnohaletý konflikt politicky přežil. Rusko s Íránem, jeho hlavní protektoři, mohou slavit.

„Chtěli bychom (v Sýrii – pozn. redakce) vidět režim, který se od toho stávajícího zásadně liší. Nejde nám ale o pád nynějšího vedení. Nepokoušíme se zbavit Bašára Asada,“ konstatoval podle agentury AFP James Jeffrey. Fakt, že se USA smířily se setrváním potomka diktátorské dynastie Asadů v čele těžce zkoušené země, je zřejmý už nějaký čas. Takto otevřeně ovšem americké stanovisko formuloval až nyní James Jeffrey.

Také proto se jeho slov – navíc s neskrývaným zadostiučiněním – chopily jak proruské weby a jejich kremelské zdroje, ale třeba i íránská režimní televize Press TV. Ta neutrální agenturní zprávu AFP doplnila o vlastní komentář, ze kterého lze vyčíst další postup Teheránu v Sýrii. Podle zmíněné propagandistické stanice prý USA v Sýrii podporují nejen radikálně islamistická hnutí typu Islámského státu, ale stojí rovněž za „proti-asadovskými“ kurdskými milicemi na severovýchodě Sýrie...

Íránský vliv na Blízkém východě

Nicméně, právě Moskva a Teherán teď mají důvod k oslavám. Díky jejich vojákům i finanční, politické a materiální podpoře Asad politicky, ba fyzicky přežil. Ovšem za cenu, že se stal fakticky vazalem, o kterém se už poměrně dlouho rozhoduje v Kremlu, respektive Íránu.

K syrskému prezidentovi se ale opět otáčejí čelem i další regionální hráči. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu se v neděli nechal slyšet, že stojí za to zvážit spolupráci s Asadem, pokud v budoucích, podle představ Ankary „svobodných a demokratických volbách“ zvítězí. Takové hlasování nebude v Sýrii ještě dlouho představitelné, komentátoři se proto shodují, že jde o tureckou přípravu na budoucí a chladnou, přesto spolupráci s vítězícím diktátorem.

Rovněž v neděli do Damašku přicestoval – mimochodem, ruským letadlem – súdánský prezident Umar Bašír. Jako první arabský lídr od počátku syrské občanské války v roce 2011, kdy bojkot Asadova režimu vyhlásila Liga arabských států. Té tehdy vadila mimořádně brutální a cynicky krutá Asadova reakce na klidné protirežimní demonstrace.

Média si všímají, že oba politici – „Bašár i Bašír“ – uvízli v mezinárodní izolaci, ze které nyní snaží uniknout. Súdánský lídr je už od roku 2008 obviněn Mezinárodním trestním tribunálem (ICC) z válečných zločinů i provinění proti lidskosti spáchaných v provincii Dárfúr. Je na něho vydán zatykač, který geograficky značně omezuje jeho manévrovací prostor, i když v Asadově Sýrii byl podle očekávání přivítán jako starý přítel.

Rusko v Sýrii

Ledy praskají i v jiných arabských zemích: tamní média přinášejí s Asadem obsáhlé rozhovory. Podle dostupných zpráv chystají diplomaté některých muslimských a snad i evropských států návrat ambasadorů do Damašku.

Nader Hašemi, který je šéfem Blízkovýchodní centra na univerzitě v americkém Denveru, má za to, že jde ze strany zemí Zálivu o snahu získat syrského prezidenta zpět. „Pro Asadův režim jsou teď hlavní prioritou peníze na obnovu zničené ekonomiky, neboť předchozí cíl už dosáhl – opozice je zničena. Západ se do rekonstrukce Asadovy Sýrii dvakrát nehrne, pořád tu ale jsou bohaté arabské státy. Pokud Asad dostane pomoc od Arabů ze Zálivu, odpoutá ho to od Íránu. Což je po mém soudu důvod, proč arabské země s Damaškem opět mluví,“ uvedl expert pro televizi al-Džazíra.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud