Články odjinud

ANALÝZA: Americko-ruské kamarádství. Pomáhají USA Kremlu pronásledovat Putinovy oponenty?

ANALÝZA: Americko-ruské kamarádství. Pomáhají USA Kremlu pronásledovat Putinovy oponenty?

Už devět měsíců drží ruské úřady ve vazbě novináře a opozičního politika Igora Rudnikova. Viní jej z vydírání a zatajování vlastnictví zelené karty umožňující pobyt na území USA. Ve druhé kauze se Moskva odvolává na informace získané od americké administrativy. Případ poukazuje na širší problém. Praxe zavedená po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu často nahrává zájmům Kremlu.

Igor Rudnikov byl loni 1. listopadu doma, když na dveře jeho kaliningradského bytu zaklepala nečekaná návštěva. Maskovaní příslušníci FSB, bezpečnostní služby a nástupkyně nechvalně proslulé sovětské tajné policie KGB, jej přišli zatknout kvůli údajnému vydírání Viktora Ledenyova, generála Vyšetřovacího výboru – organizace dozorované přímo ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Rudnikovův list Novije Kolesa o Ledenyovi psal kriticky a poukazoval na jeho kauzy, podobně tak činil i u vládních politiků. Kvůli tomu byl v nemilosti Kremlu, jenž se snaží opoziční média umlčet a jejich redaktoři jsou často terčem pronásledování a někdy i atentátů. Ledenyov tvrdí, že po něm Rudnikov požadoval 50 tisíc dolarů za to, že články o něm neotiskne. Novinář, jenž po zatčení přišel o místo poslance regionálního parlamentu, nařčení odmítl.

„Jen idiot by zkoušel vydírat generála ve Vyšetřovacím výboru. Bylo by to stejné jako se pokoušet vydírat Putina samotného. Igor Rudnikov určitě není idiot,“ konstatuje opoziční kaliningradský politik Michail Česalin.

Tajemná zelená karta. Usnadnili Rusům pronásledování Rudnikova Američané?

Soud umístil Rudnikova do vazby, jelikož měl důvodné podezření, že by mohl utéct ze země. FSB u něj našla americkou zelenou kartu, jež by mu umožnila žít na území Spojených států, kde jeho syn chodí na střední školu. Od roku 2014 je v Rusku navíc ilegální nepřiznat druhé občanství nebo právo k trvalému pobytu na území cizího státu.

Rudnikov odmítá, že by zelenou kartou disponoval. Vyšetřovatelé ale předložili „nezpochybnitelný důkaz“ – dopis z americké ambasády v Moskvě adresovaný ruskému ministerstvu zahraničí. V něm Američané vlastnictví karty potvrdili. Rudnikov ji měl dostat v roce 2013.

Novinářův právník se domnívá, že ruské úřady dopis zfalšovaly, aby Putinova kritika umlčely. Americké ministerstvo zahraničí a ambasáda v Moskvě odmítly věc na dotaz časopisu Newsweek komentovat. V záznamech ministerstva vnitřní bezpečnosti číslo Rudnikovovy karty je, identita majitele je ale začerněná.

Pokud by Američané informace Rusům poskytly, šlo by o bezprecedentní krok. Zákony sice umožňují jejich předání v případech, kdy se vláda domnívá, že je to v zájmu národní bezpečnosti, praxe je ale jiná. Smlouva o vzájemné právní asistenci, kterou s Ruskem v roce 1999 uzavřela administrativa Billa Clintona, dává Washingtonu právo odmítnout žádost Kremlu, pokud existuje podezření, že jde o politicky motivované stíhání.

Takové podezření je tady na místě nejen kvůli jeho opozičním aktivitám. Už dvakrát se jej někdo pokusil zabít. Naposledy Rudnikova před dvěma lety pobodal útočník v centru Kaliningradu. Policie to označila za čin chuligána a soud pachatele odsoudil na pouhých 18 měsíců. Až v odvolacím řízení a po protestech lidskoprávních organizací rozhodl soudce o navýšení trestu na devět let.

„Byl bych překvapený, pokud by ministerstvo zahraničí autorizovalo takovou diplomatickou nótu. Nicméně fakt, že to ministerstvo a ambasáda odmítly popřít, naznačuje opak,“ prohlásil pro Newsweek pod příslibem anonymity bývalý velvyslanec v USA v nespecifikované východoevropské zemi.

Červené vlaječky jako zbraň. Kreml využívá amerických úřadů k pronásledování opozice

Rudnikovův případ není jediný, který vyvolává pochyby o počínání americké administrativy. Množí se i kauzy zneužívání tzv. červených vlaječek Interpolu – nástroje, jenž státům dává na vědomí, že by danou osobu měly zadržet a vydat do země, která o to žádá. Pro představu, červenou vlaječku dostal například ruský hacker Jevgenij Nikulin, jehož české úřady zadržely na podzim roku 2016 a letos na jaře jej ministerstvo spravedlnosti vydalo do USA.

Magazín The Atlantic ale upozornil, že červené vlaječky nyní Moskva využívá, aby se snáze dostala k opozičním politikům a nepohodlným lidem. Na praxi doplatil třeba člen ruské liberální strany Jablko Saša (celé jméno si jeho právník nepřál zveřejnit, pozn. red.). Toho před více než šesti lety obvinili z únosu a týrání muže, kterého podle svých slov ani neznal. Pod nátlakem se k činům doznal a od soudu odešel s trestem domácího vězení.

Nedodržel jej a na turistické vízum odcestoval do USA, kde požádal o azyl. Loni v říjnu jej i s manželkou zadrželi příslušníci Imigrační a celní policie (ICE). Učinili tak právě na základě červené vlaječky Interpolu, o níž požádalo Rusko. To jej viní z porušení podmínek domácího vězení.

Červeným vlaječkám americká administrativa a imigrační soudy naslouchají stále více, a to přesto, že Interpol nemůže nařídit státům uvěznění a vydání dané osoby. Důvodem je nekompromisní politika vůči migraci, kterou vláda začala razit po nástupu prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu. Vlaječky úřadům a soudům usnadňují zdůvodnění, proč lidi vydat do zemí, které o ně žádají.

„Povinností ICE je pečlivě přezkoumat obviněného ruského trestance, který přicestoval do USA a učinit nejlepší a co nejvíce informované rozhodnutí, zda je opravdu kriminálníkem. Tedy, jestli představuje hrozbu, že prchá před trestním stíháním nebo zda lhal o svých kriminálních aktivitách, aby získal přístup do USA,“ hájil tvrdý přístup mluvčí ICE Brandon Raedy.

Dělají černou práci za Putina, tvrdí právník zadrženého Rusa

Právnička Michelle Estlundová, jež se na činnost Interpolu dlouhodobě zaměřuje, upozorňuje na nesoulad mezi současnou politikou a rozhodnutím vlády nemít s Ruskem smlouvu o vydávání osob. „Efekt je takový, že posíláme lidi do zemí, do nichž bychom je normálně nevydávali.“

Soud Sašovi nařídil vrátit se zpět do Ruska. Jeho právník verdikt napadl a snaží se jej zvrátit. Na rozhodnutí čeká Saša ve vazbě. Kromě něj americké úřady zadržely ještě další dva Rusy – podnikatele Alexeje Charise a jeho společníka Igora Borbota. Také oni v minulosti žádali v USA o azyl.

„Jak narůstá zneužívání Interpolu Ruskem a dalšími zeměmi, ministerstvo vnitřní bezpečnosti a ministerstvo spravedlnosti se čím dál více staví do role těch, kteří dělají špinavou práci za Vladimira Putina,“ hodnotí činnost administrativy Charisův právník Ted Bromund.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818