Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Amerika nás zradí, obávají se syrští Kurdové. A zřejmě mají pravdu

ANALÝZA: Amerika nás zradí, obávají se syrští Kurdové. A zřejmě mají pravdu

Nechají nás v tom. Tak hodnotí syrští Kurdové rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout v řádu měsíců své vojáky z území, které kontrolují jejich Lidové obranné jednotky (YPG). Washington argumentuje tím, že tzv. Islámský stát je „téměř úplně“ zničen, což byl jeho cíl. Teď už ale nejde o zničení extremistů, ale osud Kurdů, kteří jsou obklopeni jen nepřáteli.

"Vojenská mise zaměřená na vymýcení Islámského státu v Sýrii směřuje k rychlému konci. Islámský stát je téměř úplně zničen,“ uvedl tento týden Bílý dům v oficiálním prohlášení. „Očekáváme, že země tohoto regionu i vnější hráči budou společně s OSN spolupracovat na budování míru. A zajistí, aby se Islámský stát už nikdy neukázal,“ dodávají lidé amerického prezidenta.

Poněkud alibisticky, chce se říci. Toto syrští Kurdové opravdu nechtěli slyšet poté, co nesli tíhu už takřka vyhraného boje s Islámským státem. Navíc v době, kdy turečtí vojáci obsadili jejich enklávu Afrín. A kdy turecký prezident Recep Tayyip Erdogan veřejně vyhrožuje dobytím významné části syrsko-kurdského území včetně klíčových měst Kobane a Kámišlí.

Budou Kurdové opět občany druhé kategorie?

Valný soucit nemohou Kurdové očekávat ani od režimu Bašára Asada, který tvrdí, že chce zpět celou předválečnou Sýrii. Podle zprávy agentury Reuters nyní damašská vláda kontroluje už 85 procent rozlohy země. Ve staré Sýrii přitom byli Kurdové občany druhé kategorie: neměli stejný přístup ke vzdělání, byli nuceni přijímat arabská jména a mnozí z nich dokonce nezískali faktické občanství země, do které se narodili.

Vyčerpaný Asadův režim kromě Ruska podpírá také Írán, který si podobně jako Turecko nepřeje žádnou kurdskou emancipaci, i kdyby k ní mělo dojít v Sýrii. Ankara i Teherán se obývají radikalizace vlastní kurdské menšiny: podle nejvyšších odhadů žije v Turecku 15 milionů, v Íránu pak až osm milionů Kurdů. A oba státy tvrdí, že jakékoli nezávislé, či třeba jen autonomní kurdské státy budou poskytovat zázemí svým soukmenovcům, tedy rebelujícím Kurdům z jiných zemí.

Jasné a pro Kurdy varovné stanovisko zaznělo i z Moskvy. „Všechny argumenty, které teď budou Američané snášet pro další setrvání v Sýrii, budou jen výmluvy. Myslíme si, že jejich vojenská přítomnost v Sýrii má skončit,“ konstatoval hlavní moskevský vyjednavač Alexandr Lavrentěv. Jinými slovy: Sýrie je naše a případně Asadova, Američané tu nesmějí mít žádný vliv.

Američtí vojáci mají více soucitu než politici

I proto syrští Kurdové vnímali náklonnost USA jako dar z nebes a doufali v jejich pomoc i poté, co bude poražen Islámský stát. Trumpem oznámené stažení přišla jako studená, či spíše ledová sprcha. „Byla by to katastrofa. Dokonce i běžní syrští Kurdové, ne jen politici by takový krok vnímali jako zradu,“ říká pro deník The Washington Post kurdský předák Bedran Ciya Kurd.

„Po čtyřech letech společného válčení vznikl mezi Kurdy a Američany jistý druh vzájemné důvěry. Pokud teď Američané opustí Kurdy, znamená to, že už na Blízkém východě nikdy nenajdou opravdové přátelé,“ dodává pro stejný list jiný kurdský lídr Sálih Muslim, který je dobře znám i v Česku – nedávno byl v Praze na tureckou žádost zatčen a posléze propuštěn.

Kurdové proti odchodu zhruba dvou tisíc amerických vojáků argumentují i tím, že Islámský stát sice pomalu a opatrně, přesto zvedá hlavu na zbytcích svého území při syrsko-irácké hranici. A dokonce se vítězně vrací na už ztracená území, byť jde pouze o malé územní zisky. Což je pravda, Islámský stát však v tuto chvíli přesto nepředstavuje klíčovou hrozbu pro blízkovýchodní stabilitu. Tou je spíše možné ponížení, v horším případě masakr Kurdů, pokud opět zůstanou osamoceni, bez přátel.

To pochopili i američtí vojáci operující ve městě Manbidži, kteří se podle snímků ze sociálních médií zúčastnili tamní demonstrace proti tureckému útoku na enklávu Afrín. Možná tak učinili jako jednotlivci, kteří se snaží osobně podpořit kurdskou věc. Jisté ale je, že i jejich velitelé ve Washingtonu odmítli rychlé stažení a vymohli si na prezidentovi odklad v řádu měsíců, který se teoreticky může prodloužit na roky. Přímo na místě pak američtí důstojníci sáhli k demonstraci síly, aby dali znepřáteleným arabským milicím najevo, že dnes ještě nikam neodcházejí. A že dokud jsou ve městě, není na ně radno útočit.

Co se ale stane po jejich odchodu? Kurdská tragédie jen tak neskončí.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1