Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA Co přinese rok 2018 na Blízkém východě: A neříkejte, že jsme vás nevarovali

ANALÝZA Co přinese rok 2018 na Blízkém východě: A neříkejte, že jsme vás nevarovali

Některé události nadcházejícího roku, k nimž na Blízkém východě bezesporu dojde, jsou jasné a předem dané: čekají nás volby v Libanonu, Iráku a v Egyptě, irácká vláda se bude muset vypořádat s výsledky referenda o vzniku samostatného Kurdistánu, pro nějž se vyslovilo 94 % hlasujících (Kurdů), v Saúdské Arábii budou uvedeny v život převratné společenské reformy, které budou mít na zemi zásadní ekonomický dopad. 

Pak jsou tu ovšem události, které by potenciálně mohly vést ke krizovým situacím a o nichž se zas až tak často nemluví a nepíše. Ani my nemáme nijak v oblibě černé scénáře, ale v duchu oblíbeného anglického hesla „hope for the best, prepare for worst“ (doufej v to nejlepší, připrav se na nejhorší) přinášíme několik nepříznivých, ale naneštěstí poměrně reálných scénářů dalšího vývoje na Blízkém východě.

Otevřená cesta pro Írán – Izraeli na dosah

Šíitský Írán a jeho jaderný arzenál, jeho snaha o posílení vlivu v oblasti a soupeření s mocnou sunnitskou Saúdskou Arábií a otázka, kdo je tedy ten zlý vlk v domě (jestli vůbec někdo), to se probírá často. Tak něco, o čem se téměř nepíše: po porážce Islámského státu se Íráncům otevírá cesta přes Irák, Sýrii a Libanon až ke Středozemnímu moři. Šíitské milice operující ve všech těchto zemích mohou Teheránu posloužit jako páka na vlády v Bagdádu, Damašku i Bejrútu. Žádná z nich se Íránu v případě, že bude uplatňovat svůj politický, ekonomický a vojenský vliv nemůže postavit, aniž by riskovala násilí, odstavení od moci, nebo něco ještě mnohem horšího.

H. R. McMaster v prosinci na Reagan National Defense Foru prohlásil, že za posledních šest let Írán rekrutoval, mobilizoval, vycvičil, rozmístil a rozdal rozkazy desítkám tisíc příslušníků milic v Sýrii. „Zhruba 80 % Asadových bojovníků jsou spojenci Íránu, kteří mají za cíl vytvořit most z Teheránu ke Středozemnímu moři,“ tvrdil McMaster, který je shodou okolností jedním z nejdůležitějších bezpečnostních představitelů americké administrativy – poradcem pro národní bezpečnost. Tito spojenci pocházejí mimo jiné z šíitských komunit v Afghánistánu, Bahrajnu, Iráku. Podle McMastera měly výcvik na starosti příslušníci jednotek Quds, což je tajná složka Íránských revolučních gard, po jejichž boku v Sýrii válčí a které jim i velí. V současnosti se nacházejí jen nedaleko izraelských hranic.

720p 360p
Saúdská Arábie vs. Írán

Írán v minulosti vyzbrojil libanonský Hizballáh desítkami tisíc raket, jež byly rozmístěny na dostřel Izraeli. V současné době navíc podle Richarda A. Clarka, náměstka ministra zahraničí pro politicko-vojenské záležitosti, Teherán dodal Hizballáhu novější rakety s větší přesností a silnějšími výbušnými hlavicemi.

Lze očekávat, že Izrael tyto změny – rozmístění mezinárodních vojsk pod íránským velením na syrském území a hromadění desítek tisíc raket schopných zaútočit na izraelské letecké základny a vojenská zařízení – nepřejde bez povšimnutí. Na podobné výkyvy ve strategické rovnováze v regionu nevyhnutelně zareaguje. V nadcházejícím roce se tak výrazně zvýší riziko preventivního útoku Izraele na íránské milice a jejich rakety jak v Sýrii, tak v Libanonu. Pokud k tomu dojde, můžeme očekávat eskalaci konfliktu a jeho přerod v mnohem zásadnější problém, do něhož by se pravděpodobně zapojil také Írán, Saúdská Arábii a další státy regionu. Případná třetí libanonská válka by se zřejmě neomezila jen na území Libanonu.

Jemen: čím dál tím hůř

Občanská válka v Jemenu se v roce 2017 nepřiblížila ani o kousek blíž ke konci. V zemi navíc vypukla epidemie cholery, která se nekontrolovaně šíří, infrastruktura je v katastrofálním stavu a humanitární organizace varují před hladomorem. V listopadu húthíjové vypálili na Rijád raketu, která přistála kousek od letiště, a pohrozili, že rozhodně nebyla poslední. Střílet prý hodlají na všechny členské země koalice vedené Saúdskou Arábií, jež se zapojily do bojů v Jemenu. Údajně byl v plánu i útok na jaderný reaktor nedaleko Abú Zabí.

Raketa nepatřila do arzenálu jemenské armády, kterého se húthíjové zmocnili, ale byla vyrobena v Íránu a do země propašovaná, což stáčí pozornost k úhlavnímu šíitskému nepříteli Saúdské Arábie. Pokud by na saúdské území a případně i na další státy koalice, dopadly podobné rakety, lze očekávat, že by Saúdská Arábie mohla nasadit vlastní střely, Spojené arabské emiráty nasadit bombardéry a útok oplatit – ne směrem na jih na San‘á, ale na východ do Teheránu. Vzhledem k napjaté atmosféře, které vládne na hranicích s Izraelem, by celá situace mohla vyeskalovat do rozsáhlého válečného konfliktu, jenž by zásadně ohrozil dodávky ropy a zemního plynu z Persého zálivu. Mimo jiné.

IS a al-Káida: Neradujme se předčasně

Ještě před dvěma lety ovládaly dvě hlavní sunnitské teroristické skupiny města ve čtyřech zemích arabského světa. V dubnu 2016 vyhnaly al-Káidu z jemenského města al-Mukallá místí vojenské jednotky ve spolupráci s těmi z Emirátů. V prosinci 2016 se libyjské milice postaraly o vypuzení stoupenců IS ze Sirty. V letošním roce se koalice pod vedením kurdských jednotek postarala o likvidaci hlavní základny IS v Raqce. Na konci roku se muselo IS rozloučit i s posledním městem Al-Búkamálem na jihozápadě Sýrie.

Mohli bychom se mylně domnívat, že to znamená, že v nadcházejícím roce nebudou s al-Káidou ani Islámským státem už žádné potíže. Obě skupiny se však vrátily ke svému dřívějšímu způsobu fungování v malých buňkách, které se ukrývají ve venkovských oblastech a operují zcela samostatně. Obě skupiny mohou v roce 2018 provést nějaký spektakulární útok, aby daly jasně najevo, že tu stále jsou, stále představují hrozbu „nevěřícím“, a aby podpořily své zbývající stoupence.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1